Iran uwięził Szweda. Bruksela dostrzegła skandal dopiero po 500 dniach
33-letni unijny urzędnik został zatrzymany w Iranie i oskarżony o szpiegostwo. Według "The New York Timesa" Szwed, przetrzymywany od 500 dni w owianym złą sławą więzieniu Evin, ma być kartą przetargową Teheranu w negocjacjach z Zachodem. Komisja Europejska dopiero teraz zauważyła uwięzienie obywatela kraju UE.
33-letni Szwed, Johan Floderus pracował m.in. jako asystent unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson, a od 2021 roku w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (EEAS). Wiosną ubiegłego roku wyjechał do Iranu, by odwiedzić przyjaciela, a zarazem pracownika szwedzkiej ambasady w Teheranie. Podczas powrotu do domu, 17 kwietnia 2022 r. został zatrzymany na lotnisku, a w lipcu irański rząd wydał oświadczenie o aresztowaniu szwedzkiego obywatela pod zarzutem szpiegostwa. Dowodem na to miał być fakt, że już wcześniej kilka razy odwiedzał on Teheran.
Teraz "New York Times" podał nazwisko Szweda, który od ponad 500 dni przebywa w niewoli w teherańskim więzieniu Evin, gdzie Iran przetrzymuje więźniów politycznych. Dopiero po publikacji, w poniedziałek po południu Komisja Europejska przyznała na konferencji prasowej, że obywatel UE jest więziony w Iranie. Jednak zarówno szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak i UE nie chcą szerzej komentować sprawy.
Dojdzie do wymiany więźniów między Iranem a Szwecją?
"New York Times" wskazuje, że uwięzienie Szweda to część "zakładniczej dyplomacji" prowadzonej przez Teheran. 33-latek ma być kartą przetargową w negocjacjach - Iran chce w ten sposób doprowadzić do wymiany więźniów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według ustaleń szwedzkiego nadawcy SVT, Iran zwrócił się do Ministra Spraw Zagranicznych Szwecji Tobiasa Billströma z propozycją wymiany Johana Floderusa na Hamida Noury'ego, który w zeszłym roku został skazany w Szwecji za morderstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w latach 80. w Iranie. - Rząd pracował i pracuje nad tą sprawą bardzo intensywnie - komentuje dla szwedzkiej stacji minister.
Iran prowadził już wcześniej wymianę więźniów z innymi krajami, ostatnio z Belgią.
Źródło: New York Times, SVT