Trwa ładowanie...
dzpxwy7

Iran potępia polskich studentów za udział w wiecu terrorystów

Władze Iranu potępiły uczestnictwo polskich studentów na wiecu irańskiej opozycji w Paryżu, zorganizowanym przez Mudżahedinów Ludowych (MKO) - ugrupowanie figurujące na
międzynarodowych listach terrorystycznych.

dzpxwy7
dzpxwy7

Irański ambasador w Warszawie Hadi Faradżwand powiedział, że wydarzenie to jest upokarzające dla polskiego środowiska naukowego i "w pewien sposób" może wywrzeć negatywny wpływ na stosunki dwustronne.

Wiec, który odbył się w sobotę na paryskim lotnisku Charles'a de Gaulle'a, przyciągnął w sumie ok. 70 tys. ludzi. Polscy studenci mogli spędzić weekend w Paryżu płacąc 20 złotych, pod warunkiem, że wezmą udział w manifestacji zorganizowanej przez MKO.

To przykre, że organizacja potrafiła zwieść polską społeczność naukową - mówił z żalem ambasador Faradżwand.

Zdaniem dyplomaty, organizatorzy z MKO powinni byli zostać zidentyfikowani przez władze i trafić przed wymiar sprawiedliwości. Musimy zachowywać jednolite standardy w walce z terroryzmem. Nie ma dobrych i złych terrorystów - podkreślił.

dzpxwy7

Założony w połowie lat 60. XX wieku ruch Mojahedin-e-Khalq Organization odpowiada za ataki terrorystyczne na cele irańskie i amerykańskie, w tym zabójstwa kilkudziesięciu irańskich urzędników. W latach 80. XX wieku ruch sponsorowany był przez dyktatora Iraku Saddama Husajna, w zamian za co pomagał mu w wojnie z Iranem i dysponował licznymi formacjami zbrojnymi.

Reżim Saddama wykorzystywał irańskich bojowników m.in. do pacyfikacji Kurdów, czy szyickiego południa, a później w walkach z siłami koalicji.

Za największą akcję MKO uważa się zamach bombowy z 28 czerwca 1981 r. na siedzibę Partii Republiki Islamskiej i zabójstwo około 70 urzędników partyjnych, wśród nich ajatollaha Mohammada Beszehtiego, drugiego po ajatollahu Chomeinim człowieka w państwie. Dwa miesiące później w ataku Mudżahedinów Ludowych zginęli prezydent i premier Iranu Mohammad Ali Radżai i Mohammad Dżawad Bahonar.

W 2001 r. grupa oficjalnie zrzekła się przemocy i ogłosiła się demokratycznym forum irańskich dysydentów, ale USA, Unia Europejska, Kanada, Irak i Iran nadal utrzymują ją na listach organizacji terrorystycznych.

dzpxwy7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzpxwy7
Więcej tematów