Trwa ładowanie...

"Kijów jest na liście celów Rosji". Blinken o ustaleniach służb

- Bez uzasadnienia Rosja zebrała ponad 150 tys. żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Nasze informacje wskazują, że wojska lądowe, samoloty, okręty są przygotowane do rozpoczęcia do inwazji na Ukrainę w ciągu najbliższych dni - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak dodaje, "Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny i próbuje stworzyć pretekst do inwazji".

Share
Inwazja w ciągu "najbliższych dni"? Blinken o ustaleniach służb Inwazja w ciągu "najbliższych dni"? Blinken o ustaleniach służb Źródło: Getty Images, fot: Mark Makela
d99p5in

Chwilę po godz. 17 czasu polskiego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przemówienie wygłosił sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Dziś stawka jest większa niż tylko Ukraina. Jesteśmy w momencie zagrożenia życia i zdrowia milionów ludzi. (...) Kryzys ten dotyczy każdego kraju na świecie - przekazał szef amerykańskiej dyplomacji.

- W ciągu ostatnich miesięcy bez uzasadnienia Rosja zebrała ponad 150 tys. żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Rosja twierdzi, że zmniejsza te siły, ale my tego nie widzimy. Nasze informacje wskazują, że wojska lądowe, samoloty, okręty są przygotowane do rozpoczęcia do inwazji na Ukrainę w ciągu najbliższych dni - wyjaśniał Blinken.

Blinken: Rosja próbuje stworzyć pretekst do inwazji

Jak dodał, "Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny i próbuje stworzyć pretekst do inwazji". - Nie wiemy dokładnie, jaki format zostanie przyjęty. Mogą być to oskarżenia, mogą to być sfabrykowane ataki bombowe terrorystów lub odkrycia masowych grobów - tłumaczył.

d99p5in

- Mamy informacje, że Kijów jest na liście celów Rosji i że Rosja planuje ataki przeciwko konkretnym grupom Ukraińców - podkreślił Blinken.

Sekretarz stanu USA dodał, że "nadal jest miejsce dla dyplomacji". - Rosja może dzisiaj ogłosić, że nie najedzie Ukrainy. Pokazać to poprzez wysłanie wojsk do ich baz i wysłanie dyplomatów do rozmów - przekazał dyplomata.

Rosja gromadzi wojska wokół Ukrainy. "Pojazdy opancerzone i helikoptery"

Prezydent Joe Biden przekazał w czwartek po południu, że "prawdopodobieństwo rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest bardzo wysokie". - Wszystko wskazuje, że Rosja szykuje się do wejścia na Ukrainę - przekazał przywódca USA. Jak podkreślił, do ataku może dojść "w ciągu kilku najbliższych dni".

"Naszym celem jest pokazanie powagi sytuacji. Dowody na miejscu wskazują, że Rosja ruszyła w kierunku nadchodzącej inwazji. To kluczowy moment" - poinformowała z kolei Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ.

d99p5in

W środę wieczorem estońskie i brytyjskie służby zaprzeczyły, jakoby Rosja wycofała część wojsk spod granicy z Ukrainą. W okolicy nadal gromadzone są dodatkowe siły. - Nie dostrzegliśmy dowodów na to, aby Rosja wycofała siły spod ukraińskiej granicy. Wbrew ich twierdzeniom, Rosja nadal buduje zdolności wojskowe w pobliżu Ukrainy - przekazał szef brytyjskiego wywiadu obronnego Jim Hockenhull.

- Dostrzegliśmy dodatkowe pojazdy opancerzone, helikoptery i szpital polowy, przemieszczające się w kierunku granic Ukrainy. Rosja dysponuje odpowiednią siłą militarną, aby przeprowadzić inwazję na Ukrainę - oświadczył Hockenhull.

- Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia ograniczonego ataku, który obejmowałby bombardowanie rakietowe i okupację kluczowych terenów z pominięciem miast o dużej populacji - przekazał podczas konferencji prasowej Mikk Marran, dyrektor generalny estońskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.

Zobacz też: Jan Piekło: Zachód sobie pograł z Putinem. To może być początek nowego rozdania w kwestii Ukrainy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d99p5in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d99p5in
d99p5in
Więcej tematów