I wojna czeczeńska w 1994 r.
11 grudnia 1994 roku, rosyjskie kolumny pancerne wkroczyły do Czeczenii i ruszyły w kierunku jej stolicy, Groznego. Ich cel był jeden - zdławienie niepodległościowych aspiracji Czeczenów i przywrócenie "porządku konstytucyjnego" w zbuntowanej republice. Tak rozpoczynał się konflikt, który do historii przeszedł jako I wojna czeczeńska.
Rosjanie liczyli na błyskawiczne zwycięstwo i szybkie zakończenie wojny, jednak przerodziła się ona w przewlekły konflikt, który trwał ponad półtora roku, obnażył słabość rosyjskiej armii i skończył się upokorzeniem dla Moskwy. Działania wojenne zrujnowały Czeczenię i przyniosły dziesiątki tysięcy zabitych i rannych. Szczególnie ucierpiał Grozny, który w wyniku zaciekłych walk w dużej części został obrócony w gruzy.
Złożona przez Czeczenów danina krwi nie poszła jednak na marne. Rozejm podpisany 31 sierpnia 1996 roku dał im faktyczną niezależność od władz Moskwie. Niemniej republika nie zaznała spokoju, nie potrafiąc utrzymać porządku na swoim terytorium. A w 1999 roku Rosja zaatakowała znowu, przynosząc kres nieformalnej czeczeńskiej niepodległości.
Na zdjęciu: rosyjskie czołgi T-72 ok. 40 kilometrów od Groznego w grudniu 1994 roku.