Instytut Globalizacji: Platforma TVP to dobry pomysł
Instytut Globalizacji pozytywnie ocenił decyzję zarządu Telewizję
Polskiej o budowie satelitarnej platformy cyfrowej dla klientów
mediów publicznych. Eksperci z tego ośrodka uważają, że ta
inwestycja z jednej strony umocni pozycję TVP na rynku
telewizyjnym, a z drugiej - zwiększy na nim konkurencję.
Instytut Globalizacji, prowadzący badania nad cyfryzacją w ramach projektu edukacyjno-badawczego "Cyfrowa Polska", ocenia, że własna platforma cyfrowa pozwoli telewizji publicznej zachować pozycję na rynku radiowo-telewizyjnym, co byłoby niemożliwe bez inwestycji w nowoczesne technologie. Eksperci ośrodka pozytywnie przyjmują fakt, że będzie to platforma satelitarna.
- Technologia satelitarna jest najmniej kosztownym sposobem dotarcia z sygnałem do klienta i obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, więc każdy będzie miał dostęp do telewizji cyfrowej - wyjaśnia dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. - Bez nowoczesnej, atrakcyjnej dla klienta oferty, przede wszystkim w technologii HD, TVP sama wykluczyłaby się z rynku - dodaje.
Mimo że Instytut Globalizacji nie popiera przymusowego finansowania przez podatników mediów publicznych, eksperci ośrodka uważają, że jeśli TVP chce przetrwać na rynku, powinna uruchomić własną cyfrową platformę satelitarną, a wtedy ta inwestycja szybko się zwróci. Tylko wówczas rynkowa wartość telewizji publicznej będzie w opinii Instytutu Globalizacji na tyle wysoka, aby można było myśleć w przyszłości o ewentualnej satysfakcjonującej finansowo prywatyzacji tej stacji.
- Komercyjny i rynkowy sukces platform satelitarnych w Polsce jasno pokazuje, że przekaz satelitarny jest najlepszą z możliwych form funkcjonowania na rynku nowoczesnej, interaktywnej, telewizji cyfrowej - podkreśla Tomasz Teluk. - Zestawy do odbioru takiej telewizji są coraz tańsze i umożliwiają dostęp do większej oferty niż w przypadku sygnału naziemnego - podsumowuje.
Planowane uruchomienie własnej przez platformy cyfrowej nie tylko przez TVP, lecz także TP SA spowoduje również zwiększenie konkurencji na rynku, co powinni pozytywnie odczuć za jakiś czas wodzowie. Natomiast środki z zapowiadanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej sprzedaży multipleksów do obsługi telewizji cyfrowej oraz częstotliwości zwolnionych po wyłączeniu nadawania analogowego powinny zostać w opinii ekspertów Instytutu Globalizacji przeznaczone na finansowanie cyfryzacji.