Trwa ładowanie...

Indonezja: proces Polaka oskarżonego o udział w spisku "zagrażającemu państwu" przesunięty. Ruszy w styczniu

Mieszkający w Szwajcarii Polak Jakub Fabian S. miał w poniedziałek stanąć przed indonezyjskim sądem. Jest oskarżony o związki z papuaskimi separatystami. Rozpoczęcie procesu przesunięto jednak na styczeń. Powodem jest brak tłumacza.
Share
Proces Polaka, któremu zarzucono udział w spisku, rozpocznie się w styczniu
Proces Polaka, któremu zarzucono udział w spisku, rozpocznie się w styczniuŹródło: Fotolia
d1oya1x

39-letni Polak, Jakub Fabian S., został zatrzymany w sierpniu w miejscowości Wamena, w indonezyjskiej prowincji Papua. Towarzyszyło mu pięciu Papuasów, którzy mieli mieć przy sobie amunicję i być powiązani z separatystami walczącymi o niepodległość Papui. Oni także zostali zatrzymani - informuje rmf24.pl.

Zdaniem prokuratorów Polak pomagał Papuasom i obiecywał im dostawy broni. Został więc oskarżony jest o udział w spisku będącym zagrożeniem dla państwa, za co grozi mu 20 lat więzienia.

d1oya1x

Polak odrzuca te oskarżenia. Zapewnia, że jest podróżnikiem i nie zna ludzi, o związki z którymi oskarża go policja.

Proces miał ruszyć w poniedziałek. Tak się jednak nie stało. Datę rozpoczęcia procesu przesunięto na 8 stycznia. - Została przesunięta, ponieważ nie mamy tłumacza indonezyjsko-francuskiego - powiedział rzecznik lokalnej prokuratury Ricarda Arsenius.

W Indonezji działa Ruch Wolnej Papui. Ta separatystyczna organizacja działająca w zachodniej (indonezyjskiej) części Nowej Gwinei, ma na celu wywalczenie niepodległości od Indonezji.

Od dekad rozwijają się tam tendencje niepodległościowe. Wiele razy dochodziło tam do walk z siłami rządowymi.

Źródło: rmf24.pl

d1oya1x

Podziel się opinią

Share
d1oya1x
d1oya1x
Więcej tematów