Inauguracja pontyfikatu Leona XIV. Na placu Świętego Piotra będą tłumy
Na placu Świętego Piotra o godzinie 10.00 rozpocznie się msza inaugurująca pontyfikat papieża Leona XIV. Na miejsce przybyć ma około 250 tysięcy osób. Będzie 156 delegacji, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, wiceprezydent USA J.D. Vance czy przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Co musisz wiedzieć?
- W ubiegłym tygodniu nowym papieżem wybrany został kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV.
- Msza inaugurująca jego pontyfikat rozpocznie się o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra.
- Ceremonia: W trakcie mszy Leon XIV otrzyma paliusz i Pierścień Rybaka.
Pierwsza część ceremonii odbędzie się w bazylice watykańskiej, przy grobie Świętego Piotra. Leon XIV zejdzie tam z patriarchami Kościołów Wschodnich i zatrzyma się na modlitwie. Następnie w procesji przeniesione zostaną najważniejsze symbole inauguracji, czyli paliusz i Pierścień Rybaka, a także Ewangelia.
W czasie litanii Laudes Regiae, przywołującej wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła, procesja z Leonem XIV, wybranym na konklawe 8 maja, wyjdzie z bazyliki na plac.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszmarne potrącenie na przejściu. 14-latka nie miała szans
Podczas około dwugodzinnej mszy, po proklamacji fragmentu Ewangelii nastąpi obrzęd nałożenia paliusza i wręczenia papieżowi Pierścienia Rybaka. Dokonają tego trzej kardynałowie. Paliusz to taśma z wełny z dwoma czarnymi pasami, ozdobiona czarnymi krzyżami z jedwabiu. Pierścień Rybaka, jaki otrzyma Leon XIV przedstawia apostoła Piotra, który w jednej ręce ma klucze, a w drugiej sieć. Wygrawerowany na nim jest herb papieża i napis Leo XIV.
Nazwa tego symbolu-pieczęci nawiązuje do postaci Piotra-apostoła rybaka.
Po tym ceremoniale, inaugurującym oficjalnie pontyfikat, odbędzie się rytuał posłuszeństwa wobec papieża ze strony dwunastu przedstawicieli Ludu Bożego z całego świata. Będzie wśród nich australijska zakonnica Oonah O’Shea, która została kilka dni wcześniej nową przewodniczącą Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG).
Następnie Leon XIV wygłosi homilię, która - jak się oczekuje - będzie miała charakter programowy jego pontyfikatu. Mszę zakończy modlitwa Regina caeli, po której papież po raz pierwszy wsiądzie do papamobile. Objedzie w nim plac Świętego Piotra i jego okolice, by pozdrowić wiernych.
Światowi przywódcy w Watykanie
Według danych przedstawionych przez władze Rzymu we mszy udział weźmie około 250 tysięcy osób. Wiele z nich nie zmieści się na placu przed bazyliką watykańską i wypełnią prowadzącą do niej aleję via Conciliazione.
Oczekuje się przybycia wielu Amerykanów, rodaków pierwszego w historii papieża z USA.
Przybędzie 156 oficjalnych delegacji, w których będą szefowie państw i rządów, koronowane głowy, ministrowie; podobnie, jak 26 kwietnia, podczas uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka.
W Watykanie zapowiedziano, że po mszy papież pozdrowi w bazylice Świętego Piotra 18 zagranicznych delegacji przybyłych na inaugurację jego pontyfikatu. Nie wyklucza się zarazem, że może dojść do dwustronnych, pierwszych spotkań papieża z wiceprezydentem USA i z przywódcą Ukrainy, a także innych rozmów.
Wołodymyr Zełenski jest gotów przy tej okazji spotkać się z "każdym światowym przywódcą" - zadeklarował szef jego gabinetu Andrij Jermak.
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV odbywa się w dniu 105. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.
Czytaj też: