Cały Rzym i Watykan w gotowości. Oczekiwania na wielkie wydarzenie
W całym Rzymie i Watykanie trwają intensywne przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV, wybranego 8 maja. Udział w niej ma wziąć około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji. Msza na placu Świętego Piotra odbędzie się w dniu 105. urodzin Jana Pawła II.
Co musisz wiedzieć?
- W ubiegłym tygodniu nowym papieżem wybrany został kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV.
- Kiedy odbędzie się inauguracja? Uroczysta msza inaugurująca pontyfikat papieża Leona XIV odbędzie się w niedzielę na placu Świętego Piotra.
- Jakie środki bezpieczeństwa zostaną zastosowane? W rejonie Watykanu obowiązywać będą najwyższe środki bezpieczeństwa, w tym obecność ponad 6 tys. policjantów i funkcjonariuszy innych sił porządkowych.
Rzym, który został przygotowany na masowy przyjazd pielgrzymów z całego świata z okazji Roku Świętego, ponownie w ciągu trzech tygodni staje przed wyzwaniem, jakim jest obecność tłumów wiernych na inauguracji pontyfikatu pierwszego papieża z USA. Wcześniej kilkaset tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych Franciszka i w powitaniu jego następcy po konklawe.
Najważniejszym wydarzeniem mszy rozpoczynającej się w niedzielę o godzinie 10.00 będzie homilia Leona XIV, która będzie miała zapewne charakter programowy. Nowy biskup Rzymu nakreśli w niej swoje plany i wyzwania, jakie stoją przed nim, przed Watykanem i Kościołem powszechnym.
Podczas mszy papież nałoży paliusz i Pierścień Rybaka, co symbolicznie rozpocznie jego pontyfikat. Msza jest otwarta dla wszystkich, jednak nie wszyscy zmieszczą się na placu Świętego Piotra. Wierni wypełnią także aleję via della Conciliazione i boczne ulice. Prawdopodobnie nowy papież po raz pierwszy wsiądzie do papamobile i objedzie plac i jego okolice, by pozdrowić wiernych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszmarne potrącenie na przejściu. 14-latka nie miała szans
Oficjalne delegacje i środki bezpieczeństwa
Przed bazyliką miejsca zajmą członkowie oficjalnych delegacji, w tym przedstawiciele władz Włoch oraz delegacja z USA, ojczyzny papieża. Wśród gości znajdą się wiceprezydent J.D. Vance, sekretarz stanu Marco Rubio oraz prezydent Peru Dina Boluarte - w tym kraju obecny papież pełnił przez wiele lat posługę jako misjonarz, a potem biskup. Obecni będą także m. in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, prezydent Izraela Icchak Herzog oraz nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz.
W rejonie Watykanu obowiązywać będą najwyższe środki bezpieczeństwa. Ponad 6 tys. policjantów i funkcjonariuszy innych sił porządkowych będzie czuwać nad porządkiem. W gotowości będą strzelcy wyborowi, wojskowi pirotechnicy. Działać będzie system urządzeń przeciw dronom. Obecnych będzie również kilkuset ochotników Obrony Cywilnej, którzy będą udzielać pomocy wiernym.
Zgodnie z zapowiedzią, po mszy papież pozdrowi w bazylice Świętego Piotra 18 zagranicznych delegacji. Nie ma na razie szczegółów dotyczących ewentualnych spotkań dwustronnych Leona XIV z przywódcami krajów. Będzie wśród nich prawdopodobnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek zaprosił papieża podczas telefonicznej rozmowy do Ukrainy.
Trwają także prace nad organizacją spotkania Leona XIV z wiceprezydentem USA, co potwierdził watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.
Czytaj też: