Immunitet Romanowskiego. Jest ruch sejmowej komisji
Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek Prokuratora Krajowego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego (Suwerenna Polska). Chodzi o jego udział w aferze związanej z Funduszem Sprawiedliwości.
03.07.2024 | aktual.: 03.07.2024 16:03
- Informuję, że komisja przedłoży wysokiemu Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Marcina Romanowskiego w zakresie wszystkich 11 zarzutów przedstawionych we wniosku - poinformował przewodniczący sejmowej komisji Jarosław Urbaniak (KO).
Dodał, że komisja "będzie rekomendować propozycję wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego".
Rzecznik prokuratora generalnego Anna Adamiak informowała w połowie czerwca, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że poseł Marcin Romanowski popełnił 11 przestępstw.
Przestępstwa te polegały - podała prok. Adamiak - "na udziale w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych".
Teraz wnioskiem o uchylenie immunitetu Romanowskiego zajmie Sejm. Zgodnie z zapowiedzią marszałka Szymona Hołowni, punkt ten znajdzie się w harmonogramie kolejnego posiedzenia, które ma się odbyć w dniach 11-12 lipca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: awantura o związki partnerskie. "Sawicki nie stanowi większości w PSL"
Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości
Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która do tej pory postawiła zarzuty siedmiu osobom, z których trzy trafiły do aresztu.
Zobacz także
Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się Funduszem, którego głównym celem miała być i jest pomoc ofiarom przestępstw.
Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceministrem sprawiedliwości, a od 2018 r. był także pełnomocnikiem ówczesnego szefa MS Zbigniewa Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości.
Romanowski podkreśla, że zarzuty sformułowane wobec niego przez prokuraturę są absurdalne
Źródło: WP Wiadomości