Trwa ładowanie...
polska

IMGW ostrzega przed opadami śniegu i silnego wiatru prawie w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia pogodowe i hydrologiczne. Alarmy dotyczą silnego wiatru oraz śnieżyc. - Opady odczują między innymi mieszkańcy Warszawy, mogą wynieść nawet 10 cm śniegu - mówi synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Share
IMGW ostrzega przed opadami śniegu i silnego wiatru prawie w całej Polsce
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Slawomir Kaminski
d1hdyk7

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim i małopolskim. Najsilniej wiatr zawieje na Pomorzu, nawet do 100 km/h.

Z kolei śnieżyce, zawieje i zamiecie śnieżne odczują głównie mieszkańcy województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego. Na terenach górskich prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 35 cm, lokalnie nawet do 50 cm.

d1hdyk7

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższych godzinach na Mazowszu będzie intensywnie padał śnieg, wystąpią też silne podmuchy wiatru. - Opady w stolicy mogą wynieść 10 centymetrów. Może im towarzyszyć silny wiatr, który będzie powodować zamiecie. Na zachodzie wiatr wiać będzie z prędkością do 90 kilometrów na godzinę, w centrum - do 70 kilometrów, ale będzie bardziej odczuwalny. Bo tu będzie padał śnieg"- wyjaśnia synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Według synoptyków, pogoda poprawi się środę przed południem i z każdą godziną powinna się stabilizować. - Opady będą słabsze, podobnie jak wiatr. Utrzyma się tylko do jutra. Pojawi się natomiast mocniejszy mróz - dodał

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje także o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore, bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.

d1hdyk7

Podziel się opinią

Share
d1hdyk7
d1hdyk7
Więcej tematów