Ilu Polaków przyjmie księdza "po kolędzie"? Mamy odpowiedzi
Aż 58 proc. ankietowanych zamierza tej zimy przyjąć księdza z wizytą duszpasterską - wynika z badania przeprowadzanego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski. Jednocześnie 28 proc. badanych deklaruje, że nie zamierza tego robić.
Tradycja wizyt duszpasterskich, czyli "kolędy", przez dekady była ważnym elementem polskiego życia religijnego. Dla wielu rodzin przyjęcie księdza w domu stanowiło zarówno wydarzenie duchowe, jak i symbol więzi z lokalną wspólnotą parafialną.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski pokazuje, że choć kolęda wciąż cieszy się popularnością, to nie wszyscy wierni zamierzają podtrzymywać ten zwyczaj.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie zauważyła pieszej. Moment potrącenia nagrała kamera
O przyjęcie kolędy zapytano w sumie 1148 osób. 8,5 proc. spośród wszystkich ankietowanych odpowiedziało, że nie są katolikami.
Wśród pozostałych osób (1052) większość wciąż jest gotowa na przyjęcie duchownego z wizytą duszpasterską. 58 proc. ankietowanych deklaruje, że tej zimy planuje przyjąć księdza "po kolędzie" ("zdecydowanie tak" - 32 proc., "raczej tak" - 26 proc.). Z kolei 28 proc. respondentów wskazuje, że nie zamierza tego robić ("zdecydowanie nie" - 19 proc., "raczej nie" - 9 proc.), a 14 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.
Wyniki pokazują, że tradycja kolędy nadal jest kultywowana przez znaczną część społeczeństwa. Niemniej jednak niemal jedna trzecia ankietowanych nie zamierza ugościć duchownego w swoim domu.
Jakie są możliwe przyczyny takich wyników? Dla niektórych osób decyzja o nieprzyjmowaniu księdza może wynikać m.in. z osłabienia więzi z Kościołem, zmiany priorytetów życiowych, czy braku czasu na organizację wizyty.
Kościół katolicki stoi przed wyzwaniem dostosowania swoich działań duszpasterskich do zmieniających się potrzeb i oczekiwań wiernych. Spora grupa, która rezygnuje z kolędy, może być zarówno sygnałem do refleksji dla Kościoła, jak i impulsem do wprowadzenia nowych form kontaktu z parafianami.
Badanie zostało przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski w dniach 22-24 listopada 2024 roku. Próba liczyła 1148 osób, a jej struktura została dobrana kwotowo, aby odpowiadać reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej pod względem płci, wieku oraz wielkości miejsca zamieszkania. Badanie zrealizowano metodą CAWI.
Czytaj również: Ile do koperty dla księdza? Duchowny ma nietypową propozycję