Trwa ładowanie...

Kolęda 2024. Ile do koperty dla księdza? Duchowny ma nietypową propozycję

Trwa okres kolęd. Jednym z pytań, które często pojawia się przy okazji wizyt duszpasterskich, jest to ws. kwoty, jaką wypada włożyć do koperty dla księdza. Datki są dobrowolne, jednak wiele osób decyduje się na ich przekazanie. Jeden z księży podpowiada, co może znaleźć się w kopercie.

Ile dać księdzu do koperty? Trwa okres kolędy 2024Ile dać księdzu do koperty? Trwa okres kolędy 2024Źródło: East News, Tik Tok
d29bfim
d29bfim

Kolęda to zwyczajowa nazwa wizyt duszpasterskich, które w Polsce odbywają się najczęściej po świętach Bożego Narodzenia. W jej trakcie wierni wraz z odwiedzającym ich duchownym wspólnie się modlą. To także czas na rozmowę na tematy dotyczące potrzeb wspólnoty oraz wiary. Wiele osób w czasie kolędy przekazuje również dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty. Popularny na platformie TikTok ksiądz podpowiada, ile włożyć do koperty. Odpowiedź duchownego dla wielu jest zaskakująca.

Ile dać do koperty po kolędzie? Nietypowa propozycja duchownego

Na pytanie, ile wypada dać do koperty dla księdza po kolędzie, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Jak podkreślają duchowni, ofiara jest dobrowolna, a jej wysokość powinna zależeć wyłącznie od decyzji i możliwości finansowych wiernych.

Mimo tego w wielu domach rokrocznie praktykowany jest zwyczaj przekazywania datków na wspólnotę. Sebastian Picur - ksiądz z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, na TikToku podpowiedział, co włożyć do koperty, przekazywanej w czasie wizyty duszpasterskiej. Duchowny nie wymienił jednak ofiary finansowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolęda już nie jest masowa? Znany ksiądz podaje dane

W opublikowanym 27 grudnia 2023 filmiku, ksiądz proponuje przygotowanie na kolędę trzech kopert, w trzech rozmiarach - małej, średniej oraz dużej. Duchowny podpowiada, by poprosić odwiedzającego księdza, by sam podczas wizyty duszpasterskiej wybrał jedną z kopert.

d29bfim

Ksiądz przedstawił następnie, co może znaleźć się w każdej z kopert. Z największej duchowny wyjął kartkę z napisem "postaramy modlić się codziennie całą rodziną". W średniej również znalazła się kartka - tym razem z hasłem "będziemy co niedzielę chodzili całą rodziną na mszę świętą". Z ostatniej, najmniejszej duchowny wyjął natomiast kartkę "co jakiś czas ofiaruję za księdza na komunię świętą". Jak podkreślił, "pieniądze są ważne, ale nie są najważniejsze".

"Dla nas, dla księży najważniejsze jest spotkanie z wami, modlitwa i błogosławieństwo" - podkreślił.

Ile włożyć do koperty po kolędzie? Te kwoty pojawiają się najczęściej

Część osób zdecyduje się jednak na przekazanie datku w trakcie kolędy. Jakie kwoty najczęściej są wkładane do koperty dla księdza? O tym pod koniec 2023 roku w programie "Newsroom WP" odpowiedział ks. Rafał Główczyński - katecheta i katolicki influencer.

d29bfim

W parafii, w której obecnie się znajduję, to najczęściej ofiara 50-60 zł. Zdarzają się mniejsze kwoty, ale to najczęściej ok. 50 zł. Jestem księdzem ósmy rok i na przestrzeni tych lat nie widzę dużych zmian.

Jak dodał, jego zdaniem niedopuszczalne jest wskazywanie przez księży wysokości ofiary składanej w czasie kolędy. - To jest totalnie nieporozumienie. W czasie swojej posługi nie spotkałem się nigdy z takimi praktykami, ale jeżeli coś takiego ma gdzieś miejsce, to jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29bfim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29bfim
Więcej tematów