Trwa ładowanie...

Ile trzeba czekać do dentysty? NFZ podaje terminy

Leczenie stomatologiczne we wskazanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia zakresie, odbywa się bezpłatnie. Osoby ubezpieczone mogą skorzystać m.in. z leczenia bólu zęba, leczenia kanałowego oraz badań kontrolnych. Ile trzeba na nie czekać? Informację na ten temat można znaleźć w Informatorze o Terminach Leczenia, opublikowanym przez NFZ.

Czas oczekiwania do dentysty. Ile czeka się na wizytę na NFZ?Czas oczekiwania do dentysty. Ile czeka się na wizytę na NFZ?Źródło: Pixabay
d233nt3
d233nt3

Jak wynika z danych CBOS z 2018 roku, zdecydowana większość osób, która skorzystała z usług dentysty lub protetyka w pierwszym półroczu 2018 r., wybrała gabinety prywatne. "Na usługi stomatologiczne refundowane w ramach NFZ decyduje się zaledwie co trzeci Polak, który leczy zęby (36 proc.)" - informuje natomiast portal pacjent.gov.pl. Ze względu na rosnące ceny, trend ten zaczyna się odwracać. Jak długo trzeba czekać na wizytę u stomatologa na NFZ? Informację tę można łatwo sprawdzić na stronie instytucji.

Dentysta na NFZ. Czas oczekiwania można sprawdzić w internecie

Jak informuje serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci skarżący się na ból zęba zostaną przyjęci do dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej, posiadającej umowę z NFZ w dniu zgłoszenia - jednak tylko do godziny 19:00. Po tej godzinie pomoc może zostać udzielona w placówkach pełniących dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej. Jak długo na leczenie dentystyczne będą czekać pozostali pacjenci?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Olbrzymi kamień w szczęce. Dentysta nie wierzył własnym oczom

Osoby, które chcą skorzystać z leczenia w ramach NFZ, na wizytę u stomatologa muszą się umówić. Co ważne, do dentysty nie jest potrzebne skierowanie. Czas oczekiwania na wizytę w każdej z placówek może się różnić - wpływ na dostępność termonów ma przede wszystkim liczba pacjentów oraz lekarzy.

d233nt3

Ile się czeka do dentysty na NFZ? Wizyta tego samego dnia lub dopiero za kilka miesięcy

Jak wynika z informacji zawartych w Informatorze o Terminach Leczenia NFZ, niektórzy pacjenci mogą liczyć na wizytę u stomatologa już tego samego dnia. Warto pamiętać, że pacjenci umówieni na konkretny termin, często rezygnują z wizyty, lub przekładają ją na inny dzień.

Z drugiej strony znajdują się jednak placówki, w których czas oczekiwania na wizytę u dentysty na NFZ osiąga nawet kilka miesięcy. Najdłuższy średni czas oczekiwania na leczenie dentystyczne, który widnieje na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, wynosi 553 dni (stan na 14.06.2023 r.). Wiele placówek z różnej części Polski zapewnia jednak pacjentom możliwość wizyty znacznie wcześniej - po kilkunastu dniach.

Z informacji podanych przez portal infor.pl. opracowanych na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia z pierwszego kwartału 2023 roku wynika, że najszybciej na wizytę stomatologiczną, mogli liczyć pacjenci z województw: lubelskiego (średnio 5 dni), świętokrzyskiego (średnio 6 dni) oraz dolnośląskiego (średnio 8 dni). Po drugiej stronie zestawienia znalazły się natomiast województwa: kujawsko-pomorskie (średnio 28 dni), podkarpackie (średnio 24 dni) oraz mazowieckie i warmińsko-mazurskie (średnio 20 dni).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d233nt3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d233nt3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj