Trwa ładowanie...

Stomatolodzy przebadają uczniów wszystkich słupskich podstawówek. To nie koniec akcji

Słupscy urzędnicy chcą przebadać 2,4 tys. uczniów słupskich szkół podstawowych. To drugi etap kontroli stomatologicznej prowadzonej przez fundację "Wiewiórka Julia". W związku z tragicznym stanem uzębienia polskich dzieci dostępem do diagnostyki stomatologicznej zainteresował się również Rzecznik Praw Pacjenta.

Stomatolodzy przebadają uczniów wszystkich słupskich podstawówek. To nie koniec akcjiŹródło: Wikimedia Commons, fot: Jrahma
d33yjcn
d33yjcn

- Kampanii towarzyszą edukacyjne porady lekarzy stomatologów. Tak jak w miało to miejsce również podczas badań w październiku, każde dziecko otrzyma kartę badania. Dodatkowo aby rodzice mogli podjąć dalsze działania związane z leczeniem ząbków, wręczone zostaną również wykazy gabinetów stomatologicznych - informuje Natalia Rybak ze słupskiego magistratu.

Przebadanie wszystkich uczniów kosztować będzie słupski magistrat 15 tys. złotych - to koszt noclegu i wyżywienia dla 20 lekarzy stomatologów, badających dzieci.

- W ciągu najbliższych dwóch dni przebadanych zostanie około 2,4 tys. dzieci. Nie możemy jednak powiedzieć, że zbliżamy się do końca akcji - dodaje Rybak.

Dentyści biją na alarm. Szkoła podstawowa to dla wielu dzieci ostatni moment na ratowanie uzębienia. Jak wynika bowiem z marcowego raportu PCK 73 proc. dzieci ze szkół podstawowych jest dotkniętych próchnicą.

d33yjcn

- Z raportu dowiadujemy się, że 28 proc. dzieci w wieku 5-13 lat ma wypełnienie w zębach stałych. Taki stan rzeczy potwierdza zasadność prowadzenia programów profilaktycznych oraz budowania świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej - mówi prof. dr n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Na problem dostępu do usług dentystycznych zwrócił ostatnio uwagę Rzecznik Praw Pacjenta. W swoim wystąpieniu do Ministra Zdrowia podkreśla, że w ponad 50 powiatach w całej Polsce (ponad 13 proc.) nie podpisano umów na świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży. Pokrywa się to z mapą występowania dziecięcej próchnicy. W województwach tych przekroczona jest krajowa średnia zaniedbań stomatologicznych. Najgorzej jest w Łódzkiem.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d33yjcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33yjcn
Więcej tematów