Ile trwa najdłuższy dzień w roku? Pierwszy dzień lata już dziś
Lato 2023 rozpoczyna się 21 czerwca. Dziś miejsce będzie miało czerwcowe przesilenie, czyli najdłuższy dzień w roku. Jego długość będzie różna - w zależności od szerokości geograficznej Polski.
Lato astronomiczne nie ma stałej daty rozpoczęcia. Jego pierwszy dzień wyznacza przesilenie letnie, czyli moment maksymalnego wychylenia ziemskiej osi, w kierunku Słońca. W tym czasie na półkuli północnej wypada najdłuższy dzień w roku.
Najdłuższy dzień w roku 2023. Jego długość będzie różna
Średnia długość dnia 21 czerwca 2023 roku wyniesie 16 godzin i 46 minut. Co ważne, w zależności od szerokości geograficznej miejsca, w którym się znajdziemy, wschód oraz zachód Słońca, nastąpią w innym czasie. Najdłużej dniem nacieszą się osoby, przebywające na północy Polski. Najkrócej natomiast - Ci, którzy w pierwszym dniu astronomicznego lata znajdą się na południu kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapowiada się upalne lato w Polsce. "Temperatury powyżej normy"
Jaka zatem będzie różnica pomiędzy wschodem i zachodem słońca najbardziej oddalonych od siebie szerokościach geograficznych Polski?
- W Jastrzębiej Górze, czyli najbardziej na północ wysuniętym miejscu kraju, wschód Słońca we środę 21 czerwca nastąpił o 4:08. Zachód będzie miał natomiast miejsce o 21:29. Oznacza to, że najdłuższy dzień w 2023 roku potrwa w tym miejscu 17 godzin i 21 minut. Najkrótsza noc w roku będzie trwać natomiast 6 godzin i 39 minut.
- We wsi Wołosate - najdalej wysuniętej na południe zamieszkałej miejscowości w Polsce, wschód Słońca nastąpił o godzinie 4:24. Słońce zajdzie tam natomiast o 20:37. Najdłuższy dzień w roku potrwa więc w tym miejscu 16 godzin i 13 minut. Najkrótsza noc będzie miała więc długość 7 godzin i 47 minut.
Różnica między czasem trwania dnia w tych miejscach wyniesie więc ponad godzinę.
Początek lata. Noc Kupały i lato kalendarzowe
Pierwszy dzień astronomicznego lata, jest nazywany także Nocą Kupały. Termin ten nawiązuje do święta, obchodzonego przez dawnych Słowian. W czasie przesilenia letniego celebrowali oni powrót życia na Ziemię, święcąc zioła, plotąc wianki i rytualnie paląc ogniska.
Dzień po astronomicznym początku lata, nastąpi pierwszy dzień lata kalendarzowego. To - w przeciwieństwie do przesilenia czerwcowego - wypada zawsze tego samego dnia, 22 czerwca.