Noc świętojańska 2023. Kiedy wypada?

Z początkiem lata związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich, jest Noc świętojańska, która była odpowiedzią na znaną u dawnych Słowian Noc Kupały. Kiedy wypada? Chrześcijańskie obchody nie wyparły pogańskich zwyczajów.

Noc świętojańska 2023. Tradycja czerpiąca z Nocy Kupały
Noc świętojańska 2023. Tradycja czerpiąca z Nocy Kupały
Źródło zdjęć: © PAP | PIOTR POLAK

Noc świętojańska to zwyczajowe określenie chrześcijańskiej wigilii Świętego Jana. To odpowiedź na obchodzone przez Słowian, Anglosasów oraz Germanów, święto związane z letnim przesileniem. Chociaż obecnie nazwy Noc świętojańska i Noc Kupały często są używane wymiennie, stanowią one dwa różne święta.

Kiedy wypada Noc świętojańska?

Data obchodów wigilii Świętego Jana Chrzciciela nie jest przypadkowa. Jej termin niemal zbiega się z datą Nocy Kupały, która była licznie obchodzona przez dawne ludy. Sobótka, jak nazywano święto przesilenia letniego, wypada pomiędzy 21 a 22 czerwca. Noc świętojańska natomiast z 23 na 24 czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Termin Nocy Świętojańskiej nie jest jedynym czynnikiem, który miał zasymilować chrześcijańskie święto z tym, kultywowanym przez pogan. Podobne są również rytuały, charakteryzujące obchody obu uroczystości.

Tradycje Nocy świętojańskiej. Jak obchodzono ją kiedyś?

Zwyczaje, kultywowane w trakcie wigilii św. Jana Chrzciciela, nieznacznie różniły się od siebie, w zależności od regionu. Do najczęściej spotykanych, należały m.in.:

  • palenie ognisk, które na południu Polski oraz na Pomorzu nazywano Sobótkami a w krajach skandynawskich oraz anglosaskich - ogniami świętojańskimi
  • skoki przez ogniska - te odbywały się m.in. na terenie dzisiejszych Niemiec, Polski, Litwy
  • palenie kukieł - głównie na terenach obecnej Irlandii, Ukrainy, Francji i południowej Polski
  • rytualne kąpiele - głównie na terenach dzisiejszej Białorusi.

W trakcie nocy świętojańskiej, modlono się do patrona święta za dzieci. Wigilia św. Jana Chrzciciela była również czasem święcenia wody, ognia i ziół leczniczych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)