Przesilenie letnie 2023. Kiedy wypada? To zakończenie wiosny
Lato to pora roku, na którą czeka wiele osób. Choć temperatura powietrza niemal z każdym dniem staje się coraz wyższa, na astronomiczny i kalendarzowe rozpoczęcie pory roku trzeba jeszcze poczekać. Z pierwszym dniem lata związane jest pojęcie czerwcowego przesilenia. Czym jest i kiedy wypada?
Przesilenie letnie, czyli najdłuższy dzień w roku, rozpoczyna astronomiczne lato. W 2023 roku wypada we środę 21 czerwca. Dzień ten zgodnie ze słowiańską tradycją jest nazywany Nocą Kupały. Na czym polega czerwcowe przesilenie?
Przesilenie letnie. Astronomiczny początek lata
Letnie przesilenie to zjawisko, do którego dochodzi, gdy oś obrotu Ziemi osiąga moment maksymalnego wychylenia w kierunku Słońca. Oznacza to, że promienie słonecznie padają prostopadle na równoleżnik, nazywany zwrotnikiem Raka. W czasie czerwcowego przesilenia biegun północny znajduje się bliżej gwiazdy centralnej, niż biegun południowy. Z tego względu w strefie podbiegunowej, leżącej na północy miejsce ma dzień polarny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na pozostałym obszarze półkuli północnej (od koła podbiegunowego do równika) miejsce ma natomiast najdłuższy dzień w roku. W Polsce potrwa on średnio 16 godzin i 46 minut, przy czym na północy, będzie on dłuższy a na południu kraju - krótszy.
Kiedy jest przesilenie letnie? O tej godzinie rozpocznie się lato
Przesilenie letnie nie ma stałej daty - każdego roku wypada pomiędzy 20 a 21 czerwca. Różnica w terminie rozpoczęcia lata astronomicznego wynika z przesunięcia roku zwrotnikowego względem roku kalendarzowego. W tym roku dokładny moment przesilenia letniego będzie miał miejsce 21 czerwca o godzinie 16:58 (czasu środkowoeuropejskiego letniego). Lato kalendarzowe rozpocznie się natomiast dzień później, 22 czerwca.