Najdłuższy dzień w roku 2023. Kiedy wypada przesilenie letnie?
Przesilenie letnie rozpoczyna astronomiczne lato. To również najdłuższy dzień w roku. Ile potrwa? Godzina wschodu i zachodu słońca będzie inna, w zależności od regionu Polski.
12.06.2023 | aktual.: 13.06.2023 13:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwszy dzień lata astronomicznego, nazywany również przesileniem letnim, Nocą Kupały czy Nocą Świętojańską, jest jednocześnie najdłuższym dniem w trakcie roku. Jego data, ze względu na ruch obiegowy Ziemi, nie jest stała - termin wypada zazwyczaj pomiędzy 21 a 23 czerwca.
Najdłuższy dzień w roku. Kiedy będzie przesilenie letnie?
Najdłuższy dzień w 2023 roku wypadnie - podobnie, jak przed rokiem - 21 czerwca. Jego dokładna długość będzie zależna od regionu Polski. Wschód Słońca w pierwszym dniu astronomicznego lata nastąpi najwcześniej w Suwałkach, o godzinie 3:55. Najpóźniej dzień powitają natomiast mieszkańcy Jeleniej Góry - o godzinie 4:42. Średnia długość najdłuższego dnia w roku wyniesie 16 godzin i 46 minut - będzie dłuższa od najkrótszego dnia w 2023 r. o ponad 9 godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
21 czerwca - zachód Słońca. Ile potrwa najkrótsza noc w 2023 roku?
Początek lata to również termin najkrótszej nocy, wypadającej w trakcie roku. Z tym dniem związanych jest wiele dawnych tradycji. Ludy słowiańskie w czasie letniego przesilenia obchodziły Noc Kupały. Wśród ludów germańskich, święto to zyskało nazwę Mittsommerfest, a u Anglosasów - Midsummer.
Najkrótsza noc w 2023 roku przypadnie 21 czerwca. Czas jej trwania - podobnie, jak w przypadku dnia - będzie uzależniona od miejsca Polski, w którym się znajdziemy. Średnia długość najkrótszej nocy w Polsce wyniesie 7 godzin i 14 minut. Warto pamiętać, że każdy dzień następujący po 21 czerwca, będzie coraz krótszy. Sytuacja ta potrwa aż do 22 grudnia, kiedy wypada najkrótszy dzień w roku, nazywany przesileniem zimowym.