Trwa ładowanie...
lato

Dziś najkrótsza noc w roku - początek astronomicznego lata

Dziś przed 13.00 zaczyna się astronomiczne lato. Związane jest to z letnim przesileniem i oznacza, że noc z soboty na niedzielę będzie najkrótszą w roku.

Share
Dziś najkrótsza noc w roku - początek astronomicznego lata
Źródło: WP.PL, fot: Internauta Seba 1978
d19qiju

Karol Wójcicki z Centrum Badań Nauki Kopernik wyjaśnia, że letnie przesilenie związane jest z położeniem Ziemi względem słońca. Około 12.50 półkula północna będzie najbardziej nachylona w stronę Słońca, a promienie słoneczne będą padały na Ziemię pod największym kątem w ciągu roku.

W efekcie tego zjawiska dzień będzie wyjątkowo długi. W najbardziej wysuniętym na północ miejscu w Polsce dzień będzie trwał aż 17 godzin i 20 minut zaś na południowym krańcu naszego kraju 16 godzin i 12 minut. Tym samym noc będzie wyjątkowo krótka.

Karol Wójciki podkreśla, że z astronomicznego punktu widzenia czas z soboty na niedzielę nie będzie traktowany jak noc. Jak wyjaśnia Karol Wójcik, noc jest wtedy, gdy Słońce chowa się poniżej 18 stopni pod północny horyzont. W trakcie przesilenia letniego Słońce chowa się dużo płycej, bo na zaledwie 14 stopni. W związku z tym północny horyzont jest rozświetlony, a całe nocne niebo jest zbyt jasne, by prowadzić obserwacje astronomiczne.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe. Tak będzie aż do przesilenia zimowego - 21 lub 22 grudnia.

Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d19qiju

Podziel się opinią

Share
d19qiju
d19qiju
Więcej tematów