Noc Kupały. Kiedy wypada najkrótsza noc w roku?
Noc Kupały to stare słowiańskie święto, które jest obchodzone podczas najkrótszej nocy w roku. Nazywana jest też kupalnocką, palinocką i sobótką. Przez wiele osób mylona jest z Nocą Świętojańską, która wypada kilka dni później. Kiedy więc obchodzona jest Noc Kupały?
19.06.2021 13:01
Najkrótsza noc w roku, czyli Noc Kupały wypada w tym roku w poniedziałek 21 czerwca. Jest to słowiańskie święto wody, ognia, płodności i miłości, przez co niektórzy nazywają je też słowiańskimi walentynkami. Celebrowane jest w trakcie letniego przesilenia słonecznego.
Noc Kupały. Jak Słowianie obchodzili te święto?
Świętowanie Nocy Kupały w przeszłości miało przede wszystkim związek z licznymi obrzędami oraz wróżbami. Jednym ze zwyczajów było wtedy zaplatanie przez panny wianków z różnych kwiatów oraz ziół, w które wplatano także łatwopalne łuczywo. Następnie w trakcie specjalnej ceremonii okraszonej śpiewem i tańcem wianki były podpalane i puszczane na wodę. Na ten moment czekali z kolei chłopcy, którzy starali się wyłowić wianki z wody. Dzięki nim mogli połączyć się z ich właścicielkami w pary.
Poza puszczaniem wianków w Noc Kupały zgromadzeni wokół wielkiego ogniska świętujący ludzie tańczyli i skakali nad płomieniami. Zwyczaj ten miał na celu oczyszczenie i ochronę przed różnymi chorobami i złymi mocami. Popularnym zwyczajem w Noc Kupały było także szukanie w lesie kwiatu paproci. Miało to wróżyć znalazcom szczęście i pomyślność.
Noc Kupały a Noc Świętojańska
Kościół katolicki przez długi czas walczył z celebrowaniem Nocy Kupały przez pogańskich Słowian, jednak nie udało się zlikwidować tej tradycji wśród ludu. W związku z tym Kościół ustanowił inne święto, które znamy dziś jako obchodzoną w wigilię św. Jana Chrzciciela (noc z 23 na 24 czerwca) Noc Świętojańską.
ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk wraca do gry? Senator PiS Jan Maria Jackowski: to byłoby wyzwanie