Trwa ładowanie...
d1bonr8

"Horrendalne" koszty odpraw dla zwalnianych nauczycieli. A będzie jeszcze gorzej

W 2017 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało na odprawy dla zwalnianych nauczycieli aż 41,9 miliona złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nauczyciel otrzymuje odprawę za sześć miesięcy
Nauczyciel otrzymuje odprawę za sześć miesięcy (Agencja Gazeta)
d1bonr8

Tak wynika z danych udostępnionych "Rzeczpospolitej" przez resort oświaty.

Przypomnijmy, do tej pory MEN utrzymywało, że reforma edukacji nie spowodowała zwolnień nauczycieli. Co więcej, twierdziło, że w jej wyniku przybyło 17 tysięcy etatów. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje tymczasem, że w pracę straciło około 6,5 tys. osób, a 12,7 tys. obniżono wymiar zatrudnienia.

Koszty poniesione przez MEN to tylko część wydatków na odprawy. Jeszcze więcej przeznaczyły na nie samorządy, które musiały wygospodarować pieniądze z własnych kieszeni.

d1bonr8

Przykładowo, Wrocław na odprawy wydał blisko 2,7 mln zł, Łódź - 2,3 mln zł, Gdańsk - 1,14 mln zł, Kraków - 1,8 mln zł, Olsztyn ponad 330 tys., a Warszawa - 2 mln zł. MEN sfinansowało zaledwie 30 proc. tych kwot.

Dlaczego samorządy wydały tak dużo? - Nauczyciel otrzymuje odprawę za sześć miesięcy. Przy takiej skali zwolnień, jaka była, są to horrendalne koszty - mówi w rozmowie z "Rz" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

I zastrzega, że "to dopiero początek". Kulminacja zwolnień przypadnie na rok 2019, kiedy gimnazjum ukończy ostatni rocznik.

Roszady w szkołach

O niepokojących efektach likwidacji gimnazjów pisaliśmy w WP kilka dni temu. W związku z tym, że ubyło pracy dla nauczycieli, ci, którym udało się znaleźć pracę w podstawówkach, opuścili dotychczasowych podopiecznych już po wakacjach. Inni zdecydowali się na to po pierwszym semestrze lub dopiero planują odejścia.

d1bonr8

Część rotacji wynika też z urlopów dla poratowania zdrowia. Wielu nauczycieli uciekło na nie przed reformą. Jest ich o ok. 900 więcej niż w roku ubiegłym.

Zobacz także: Adam Bodnar: "Dzięki 500+ nie mamy skarg na firmy lichwiarskie"

d1bonr8

Podziel się opinią

Share
d1bonr8
d1bonr8
Więcej tematów