Holenderski fotoreporter zastrzelony w Libii przez snajpera IS
• Jeroen Oerlemans został zastrzelony w niedzielę w Syrcie
• Władze twierdzą, że snajper należał do Państwa Islamskiego
• Oerlemans w 2012 roku przez tydzień był więźniem dżihadystów w Syrii
03.10.2016 | aktual.: 03.10.2016 11:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według rzecznika libijskich sił Ridy Issy, 45-letni Holender został śmiertelnie ranny, gdy relacjonował niedzielne starcia między siłami rządowymi a bojownikami IS na wschód od centrum Syrty. Oprócz niego śmierć poniosło co najmniej ośmiu libijskich żołnierzy oraz 50 dżihadystów.
Z kolei według BBC fotoreporter zginął, gdy towarzyszył grupie oczyszczającej Syrtę z min. Do ataku miało dojść w części miasta, z której niedawno wyparto bojowników IS.
Oerlemans wcześniej relacjonował konflikty w Afganistanie i w Syrii, a także pisał o migrantach zmierzających do Europy.
W 2012 roku Oerlemans odniósł obrażenia w Syrii i został porwany wraz z brytyjskim fotoreporterem i korespondentem wojennym Johnem Cantliem. Po tygodniu ich uwolniono. Cantlie został później znowu uprowadzony i najpewniej wciąż pozostaje w rękach dżhadystów.
W Libii Oerlemans pracował dla wielu mediów, m.in. belgijskiego tygodnika "Knack", który potwierdził jego śmierć. Na stronie internetowej redakcja złożyła kondolencje rodzinie fotoreportera.
Rzecznik szpitala w Misracie, w którym leczeni są prorządowi bojownicy, Akram Gliwan, powiedział AFP, że fotoreporter "został postrzelony w klatkę piersiową przez snajpera IS".
Szef holenderskiego MSZ Bert Koenders określił Oerlemansa jako dziennikarza, który "szedł dalej, gdy inni się zatrzymywali". Chciał "w formie zdjęć przedstawiać najświeższe informacje z punktów zapalnych świata; to wyjątkowo smutne, że teraz zapłacił za to najwyższą cenę" - oświadczył Koenders.
Oerlemans miał partnerkę i trójkę dzieci.
Dżihadyści z IS zajęli nadmorską Syrtę w lutym 2015 roku. W maju siły wspierane przez libijski rząd utworzony pod egidą ONZ rozpoczęły ofensywę przeciwko tym bojownikom.
Libia pogrążyła się w chaosie po obaleniu i zabiciu wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego pod koniec 2011 roku. Jak pisze "New York Times" w kraju działają obecnie popierany przez ONZ rząd jedności narodowej z siedzibą w Trypolisie, islamistyczny rząd także w Trypolisie i antyislamistyczny rząd na wschodzie Libii.