Trwa ładowanie...
d3vjb98

Holandia: taśma o ludobójstwie w Srebrenicy

W Holandii ujawniono taśmę video, na której zarejestrowano, jak Serbowie zabijali bośniackich muzułmanów w Srebrenicy. Film został nakręcony w lipcu 1995 roku tuż po ataku na tę enklawę ONZ dla muzułmańskich uchodźców.

Share
d3vjb98

Bośniaccy Serbowie zabili w Srebrenicy prawie 8 tys. muzułmanów. Enklawy z ramienia ONZ strzegli holenderscy żołnierze. Obecnie zarzuca się Holendrom, że nie powstrzymali Serbów, nie stawili oporu i oddali enklawę bez walki.

Holenderski Instytut Dokumentacji Wojennej ogłosi w środę raport o odpowiedzialności holenderskich żołnierzy za tragedię w Srebrenicy.

Materiał filmowy pokazuje m.in. ciała pomordowanych poukładane w stosy, bośniackich Serbów strzelających do kolumny uchodźców oraz balkon pełen ludzi, których później wywieziono i zamordowano.

Budynek z balkonem stał naprzeciwko kwatery holenderskiego batalionu.

Film nie był dotąd znany ani Instytutowi opracowującemu raport, ani haskiemu trybunałowi ONZ do spraw zbrodni w byłej Jugosławii. Według amerykańskiego prokuratora trybunału, Marka Harmona, taśma ma wartość dokumetu i zostanie wykorzystana w procesie poszukiwanego przez trybunał listem gończym generała Ratko Mladicia. (mk)

d3vjb98

Podziel się opinią

Share
d3vjb98
d3vjb98
Więcej tematów