Trwa ładowanie...
d2vx8yo

Holandia: taśma o ludobójstwie w Srebrenicy

W Holandii ujawniono taśmę video, na której zarejestrowano, jak Serbowie zabijali bośniackich muzułmanów w Srebrenicy. Film został nakręcony w lipcu 1995 roku tuż po ataku na tę enklawę ONZ dla muzułmańskich uchodźców.

d2vx8yo
d2vx8yo

Bośniaccy Serbowie zabili w Srebrenicy prawie 8 tys. muzułmanów. Enklawy z ramienia ONZ strzegli holenderscy żołnierze. Obecnie zarzuca się Holendrom, że nie powstrzymali Serbów, nie stawili oporu i oddali enklawę bez walki.

Holenderski Instytut Dokumentacji Wojennej ogłosi w środę raport o odpowiedzialności holenderskich żołnierzy za tragedię w Srebrenicy.

Materiał filmowy pokazuje m.in. ciała pomordowanych poukładane w stosy, bośniackich Serbów strzelających do kolumny uchodźców oraz balkon pełen ludzi, których później wywieziono i zamordowano.

Budynek z balkonem stał naprzeciwko kwatery holenderskiego batalionu.

Film nie był dotąd znany ani Instytutowi opracowującemu raport, ani haskiemu trybunałowi ONZ do spraw zbrodni w byłej Jugosławii. Według amerykańskiego prokuratora trybunału, Marka Harmona, taśma ma wartość dokumetu i zostanie wykorzystana w procesie poszukiwanego przez trybunał listem gończym generała Ratko Mladicia. (mk)

d2vx8yo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vx8yo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj