Trwa ładowanie...
d32cye8

Historyczne porozumienie USA. Donald Trump wycofa wojska z Afganistanu

Prezydent USA Donald Trump dał zielone światło warunkowemu porozumieniu pokojowemu z talibami. Decyzja oznaczałaby wycofanie amerykańskich wojsk z terytorium Afganistanu i zakończenie najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych. O informacjach doniósł dziennik "New York Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Porozumienie między USA i Talibanem może oznaczać koniec najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych.
Porozumienie między USA i Talibanem może oznaczać koniec najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych. (Getty Images, Fot: Mark Wilson)
d32cye8

Umowa dotycząca rozejmu może zostać podpisana już w ciągu najbliższych tygodni. Jak przekazał "NYT", pojednanie między USA i Talibanem jest "uzgodnione w 95 procentach". Amerykański dziennik powołuje się źródła zbliżone do kierownictwa amerykańskich i afgańskich organów administracji.

W podpisaniu porozumienia kluczowa ma być "próba generalna". Według opublikowanych informacji warunkiem zawarcia paktu pokojowego ma być całkowite ograniczenie przemocy i zredukowanie liczby ataków ze strony talibów do zera.

Okres, w którym nie może dojść do żadnych przejawów agresji wynieść ma siedem dni próbnych. Dokładny termin ogłoszenia układu jest nieznany i ściśle strzeżony przez władze USA.

d32cye8

Zobacz także: Nie żyje szef ISIS. "To większy sukces niż zabicie bin Ladena"

W sytuacji, gdy talibowie zrezygnują z działań wojennych i porozumienie zostanie podpisane, Stany Zjednoczone zaczną stopniowo wycofywać amerykańskie oddziały i zapoczątkowane zostaną bezpośrednie negocjacje między talibami a afgańskimi przywódcami (...) – pisze "New York Times".

We wtorek na temat wstępnych wyników rozmów wypowiedział się prezydent Afganistanu Aszraf Ghani. Przywódca podkreślił, że uzyskał informacje od sekretarza stanu USA Mike Pompeo, który zapewnił go o osiągnięciu "istotnego postępu" w procesie zażegnania konfliktu między władzami Stanów Zjednoczonych i Talibanem.

d32cye8

Wojna w Afganistanie zabiła dziesiątki tysięcy osób

USA działania bojowe na terytorium państwa Bliskiego Wschodu prowadzą od 2011 roku. Przez 6 lat zginęło niemal 3,5 tys. żołnierzy amerykańskich i koalicyjnych. W Afganistanie wciąż pozostaje 20 tys. żołnierzy NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Podziel się opinią

Share

d32cye8

d32cye8
d32cye8
Więcej tematów