Ukraina pod ścianą. "Ostatnie pół kroku" [RELACJA NA ŻYWO]
22.01.2023 | aktual.: 24.01.2023 22:46
Poniedziałek to 334. dzień rosyjskiej inwazji. Kijów już wprost mówi, że jest pod ścianą i to od dostaw czołgów będzie zależała sytuacja na froncie. Na szczęście jest światełko w tunelu: szef ukraińskiej dyplomacji "nie ma wątpliwości", że decyzja ws. dostarczenia czołgów Leopard 2 jest blisko. W sprawie czołgów pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku. Już otrzymaliśmy brytyjskie Challengery, o których mówiono, że to jest niemożliwe. Otrzymujemy na razie francuskie "lekkie czołgi". Słyszymy, że Francja rozważa przekazanie czołgów Leclerc. Nie mam wątpliwości, że i Leopardy do nas dotrą. Jesteśmy na finalnym etapie - stwierdził Dmytro Kułeba. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- W oficjalnym oświadczeniu MSZ Rosji oskarża rząd w Tallinie o "celowe niszczenie relacji" pomiędzy oboma państwami. Twierdzi też, że Tallin "podniósł do rangi polityki państwowej" wrogość wobec Rosji i "totalną rusofobię". Przypomnijmy, że Estonia postanowiła w ubiegłym tygodniu przekazać Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości 113 mln euro, w tym pojazdy wojskowe, amunicję i wszystkie swoje 155-milimetrowe haubice.
- W niedzielę szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock powiedziała, że "jeśli Polska dostarczy czołgi Leopard do Ukrainy, Niemcy nie będą się temu sprzeciwiać". - Cały czas naciskamy na rząd w Berlinie, aby udostępnił swoje Leopardy. Oni mają ponad 350 czynnych Leopardów i około 200 w magazynach. Naprawdę mogą dziś pomóc walczącej Ukrainie - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
- Kreml zapowiedział powiększenie armii do 1,5 mln żołnierzy. Ma to być największa armia w tej części świata. - Oczywiście w warstwie narracyjnej wszystko będzie dobrze, ale skutki dekad polityki rabowania wszystkiego są widoczne od lutego na froncie - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Bartłomiej Kucharski, dziennikarz i ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych.
- Zaledwie jeden na pięciu więźniów zrekrutowanych do grupy Wagnera nadal pozostaje na froncie. Takie dane podaje Olga Romanowa, szefowa fundacji "Rosja za kratami". Znaczna część tych, którzy już nie walczą, nie żyje.
Kończymy naszą dzisiejszą relację.
Lider partii Zielonych Omid Nouripour jest zdania, że w sprawie Leopardów musi jak najszybciej zapanować jasność. "Nasze kraje partnerskie, a przede wszystkim naród ukraiński, na to zasługują” - powiedział w poniedziałek w Berlinie, cytowany przez portal telewizji ZDF. Chociaż niemiecki rząd zatwierdził dostawę bojowego wozu piechoty Marder, decyzja w sprawie czołgu Leopard 2 nie została podjęta.
- Nie wiem, dlaczego bojowe wozy piechoty nie eskalują (sytuacji), ale czołgi tak - ocenił Nouripour.
Jermak i Sullivan poruszyli również kwestie związane z "kontynuowaniem presji sankcyjnej na państwo-agresora”. Jermak powiedział, że Ukraina chce w lutym zorganizować szczyt w sprawie sankcji.
Tematem rozmowy była również "formuła pokoju” zaproponowana przez Wołodymyra Zełenskiego.
Jermak dziękował "prezydentowi USA, obu izbom Kongresu i całemu narodowi amerykańskiemu za ogromne wsparcie dla Ukrainy w walce o wolność, suwerenność i przywrócenie pokoju w całej Europie”.
Sytuacja na froncie, ochrona infrastruktury, sankcje wobec Rosji były tematem rozmowy telefonicznej Andrija Jermaka, szefa gabinetu prezydenta Ukrainy z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.
Jak powiadomiła służba prasowa głowy państwa, Jermak poinformował Sullivana "o bieżącej sytuacji na froncie i zadaniach, które stoją przed ukraińską armią”.
"Podkreślono wagę wyposażenia ukraińskiej armii w uzbrojenie i sprzęt, niezbędne do reagowania na działania agresora” – powiadomiono w komunikacie.
Wasyl Myrosznyczenko, ambasador Ukrainy w Canberze, ostrzegł rząd Australii przed dostrzegalnym globalnie "zmęczeniem wojną", zaznaczając, że ewentualna wygrana Władimira Putina "otworzyłaby puszkę Pandory i zachęciła innych autokratów do zagarniania sąsiednich państw siłą" - poinformował w poniedziałek portal The Age. - Naprawdę mam nadzieję na więcej wsparcia od australijskiego rządu przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji; to byłoby symbolicznie bardzo znaczące - powiedział Wasyl Myrosznyczenko.
Mocno popieramy dążenia Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO i uważamy, że są one w pełni gotowe - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Turcji, który zasugerował, że nie poprze akcesji Szwecji. Według Price'a oba państwa będą jednak musiały porozumieć się z Turcją.
"Mocno popieramy ich kandydatury, Finlandia i Szwecja są gotowe, by dołączyć do Sojuszu. Są gotowe ze względu na swoje wojskowe zdolności (...), ale są też gotowe, bo są to wysoce rozwinięte demokracje" - powiedział Price podczas konferencji prasowej.
W obwodzie zaporoskim w Ukrainie wojska rosyjskie przeszły do ataku - wynika z doniesień obu stron konfliktu. Według polskiego generała, Rosjanie otwierają front na nowym kierunku, aby wciągnąć do walki ukraińskie jednostki odwodowe.
Ukraińska Prawda donosi o kolejnej dymisji w otoczeniu Wołodymyra Zełenskiego. Tym razem rezygnację miał złożyć wiceszef Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko.
O jego możliwym odejściu spekulowano już od pewnego czasu. Jak podkreśla portal, niewykluczone są kolejne dymisje.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell potwierdził, że zaakceptowana została kolejna transza pomocy Ukrainie.
"Mamy chęć i środki do wspierania Ukrainy. Uzgodniliśmy dzisiaj 7 transzę militarnej pomocy o wartości 500 milionów euro i dodatkowych 45 milionów na rzecz ukraińskich sił szkolących się w ramach EUMAM Ukraina." - napisał na Twitterze Borrell.
Norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgi Leopard 2 - pisze w poniedziałek dziennik "Dagbladet". Sprawę omawiała w komisja spraw zagranicznych oraz obrony.
Według informacji gazety, tajne posiedzenie komisji, w której zasiada 20 członków norweskiego parlamentu, zostało zwołane po niedzielnej wypowiedzi szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock. Polityk Zielonych dopuściła możliwość akceptacji przez Niemcy wysłania przez inne kraje niemieckich czołgów Leopard 2. Wcześniej podjęcie takiego kroku ogłosiła Polska.
Jak podał "Dagbladet", w spotkaniu uczestniczył minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram z Partii Pracy. - Nie będę komentował przyszłych darowizn, ale oczywiście Ukraina potrzebuje różnych rodzajów broni, w tym czołgów, o które proszono - powiedział norweskiej agencji prasowej NTB Gram.
Według dziennika "Dagens Naeringsliv" Norwegia posiada 52 czołgi Leopard 2. Ministerstwo obrony odmówiło gazecie odpowiedzi na pytanie, ile z nich jest sprawnych oraz, ile ewentualnie może zostać przekazanych Ukrainie.
Mołdawia zdecydowała o przeprowadzeniu ćwiczeń wojskowych na wszystkich poligonach kraju.
Będą trwały od 24 stycznia do 4 lutego - podał NewsMaker, powołując się na tamtejszy MON.
Według wyliczeń Instytutu Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii wojna w Ukrainie i wszystkie zagrożenia gospodarcze z nią związane będą kosztować Niemcy około 175 miliardów euro.
Odpowiada to prawie 4,5 proc. krajowego PKB – wynika z opracowania, na które powołuje się w poniedziałek portal Ukrinform.
Zauważono, że wzrosły koszty nie tylko energii elektrycznej i gazu, ale także usług wydobywczych i surowców. Zagraża to konkurencyjności firm, które w przypadku wątpliwości rezygnują z planowanych inwestycji. Pogarszająca się sytuacja ma jednocześnie negatywny wpływ na kupujących: gospodarstwa domowe nabywają mniej towarów.
Dwaj rosyjscy studenci zostali skazani na karę ponad 50 tys. rubli za "dyskredytowanie działań rosyjskiej armii".
Ich winą było to, że położyli w Moskwie cukierki przy stworzonym pomniku Łesi Ukrainki. Doszło do tego po ataku Rosjan na blok mieszkalny w Dnieprze, w którym zginęło kilakdziesiąt osób.
Na pewno w najbliższych dniach wyślemy prośbę do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard, ale chcemy to zrobić wspólnie w ramach koalicji państw - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zapytana w niedzielnym wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie na Ukrainę swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, stwierdziła: "Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie".
Müller pytany w poniedziałek w TVP info, czy ta wypowiedź szefowej niemieckiego MSZ "chociaż lekko nas zadowala", odparł, że "gdy będzie to finalna zgoda, to wtedy będziemy mogli o tym rozmawiać".
Siły Powietrzne Ukrainy ponfromowały, że zniszczyły w poniedziałek sześć rosyjskich maszyn.
To między innymi dwa samoloty Su-25 i śmigłowiec szturmowy K-52.
Mam nadzieję, że to tylko kwestia emocji w debacie, Czesi wywiązują się z sojuszniczych zobowiązań – skomentował rzecznik rządu Piotr Müller niedzielną wypowiedź kandydującego na prezydenta Czech Andreja Babisza.
Babisz pytany w niedzielę w debacie, czy w razie ataku na Polskę lub państwa bałtyckie wysłałby na pomoc czeskich żołnierzy, odparł, że chce pokoju, a nie wojny. "W żadnym przypadku nie wysyłałbym naszych dzieci na wojnę. Polska nie zostanie zaatakowana, musimy temu zapobiec" - powiedział Babisz. Podkreślił, że pytanie rozumie jako czysto hipotetyczne.
Rosyjska Prokuratura Generalna wpisała Fundację im. Andrieja Sacharowa do rejestru organizacji niepożądanych.
Fundacja jest zaangażowana w zachowanie spuścizny Sacharowa i rozwój jego idei pokojowego współistnienia. Wspiera także inicjatywy antywojenne i prawa człowieka.
Jak pisze portal Ukraińska Prawda, szef ukraińskiego MSZ zaznaczył także, że „dla Niemiec przekazanie Ukrainie jakiegokolwiek uzbrojenia było problematyczne”.
- Taki kraj, taką ma specyfikę i trzeba to brać pod uwagę. Ale ostatecznie zawsze osiągaliśmy pożądany efekt i tym razem także tak będzie – powiedział.
W sprawie pozyskania niemieckich czołgów Leopard pozostało do zrobienia „ostatnie pół kroku” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, wyrażając przekonanie, że maszyny dotrą niedługo do Ukrainy.
Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Ukraińska Pravda, Ukrinform, Reuters