Trwa ładowanie...
d1gx305

Himalaizm: Anna Czerwińska pod szczytem Cho Oyu

Szczyt Cho Oyu
Wybitna himalaistka Anna Czerwińska z Warszawy, pierwsza Polka, która sięgnęła po Koronę Ziemi, jest już pod szczytem Cho Oyu (8201 m). Jego zdobycie planuje jeszcze we wrześniu.

d1gx305
d1gx305

O przebiegu swojej wyprawy Czerwińska poinformowała przez telefon satelitarny. Do bazy, która znajduje się na wysokości 5600 m, dotarła 5 września. Trzy dni później założyła pierwszy obóz, następnie drugi na wysokości 7050 m, a 22 września trzeci na 7500 m, skąd zaatakuje szczyt góry.

Cho Oyu jest kolejnym etapem planu Czerwińskiej zdobycia dziesięciu ośmiotysięczników - do tej pory weszła na pięć. Na tę górę próbowała wejść jesienią 2000 roku. Niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiły jednak odnalezienie samego wierzchołka.

Pod koniec maja 2000 roku Anna Czerwińska stanęła na Mount Evereście (8848 m) i tym samym zdobyła Koronę Ziemi, którą tworzą najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Cho Oyu (Czo Oju), szczyt w Himalajach Wysokich, na północny zachód od Mount Everestu, położony jest na granicy Nepalu i Chin. Został zdobyty po raz pierwszy w 1954 roku przez wyprawę austriacką. Pierwszego wejścia zimowego filarem południowo-wschodnim dokonała w 1985 roku polska wyprawa pod kierunkiem Andrzeja Zawady. (aso)

d1gx305
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gx305
Więcej tematów