Trwa ładowanie...

Hillary Clinton wygrała prawybory w stanie Nevada

• Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton wygrała prawybory w stanie Nevada
• Pokonała tym samym swego rywala w wyścigu o nominację prezydencką Partii Demokratycznej senatora z Vermont Berniego Sandersa

Share
Hillary Clinton wygrała prawybory w stanie Nevada
Źródło: AFP, Fot: ALEX WONG
d2j8rn1

Po przeliczeniu ponad 80 procent głosów, będzie miała 21 delegatów z tego stanu na lipcowej konwencji w Filadelfii - podaje portal politico.com. Jej główny rywal Bernie Sanders będzie miał 15 delegatów w Nevadzie, gdzie prawybory miały formę tzw. caucuses, czyli głosowań na zebraniach działaczy w miejscowych społecznościach lokalnych.

Sanders zadzwonił już do Clinton, by pogratulować jej zwycięstwa.

d2j8rn1

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji bardzo potrzebowała tego zwycięstwa. Prawybory, które odbyły się do tej pory, niespodziewanie umocniły pozycję Sandersa, niemal nieznanego rok temu 74-letniego niezależnego senatora przedstawiającego się jako socjalista. Sanders niemal zremisował z Clinton w stanie Iowa, a następnie pokonał ją z przewagą aż 20 punktów procentowych w New Hampshire.

Dziękując za poparcie mieszkańcom Nevady, jednego z najbardziej różnorodnych etnicznie i rasowo stanów USA, Clinton podkreśliła, że wszyscy "muszą mieć równe szanse w naszym społeczeństwie". - Musimy stawić czoła systematycznemu rasizmowi i przeprowadzić reformę prawa imigracyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości - obiecywała w przemówieniu wygłoszonym w towarzystwie byłego prezydenta USA Billa Clintona.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami na byłą pierwszą damę masowo zagłosowali w Nevadzie zwłaszcza Afroamerykanie. To dobra wróżba dla Clinton przed prawyborami w Karolinie Południowej, gdzie Afroamerykanie stanowią nawet większość wyborców Demokratów.

d2j8rn1

Podziel się opinią

Share
d2j8rn1
d2j8rn1
Więcej tematów