PolskaHerby powiatów do poprawki?

Herby powiatów do poprawki?

Janusz Sepioł nieprędko będzie miał okazję przywdziać insygnia władzy marszałkowskiej, gdyż Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji negatywnie zaopiniowała projekt marszałkowskiego łańcucha - wyjaśnia "Gazeta Krakowska".

03.01.2006 | aktual.: 03.01.2006 07:37

Wszystko przez kilka powiatów, które - zdaniem komisji - posługują się wadliwymi herbami. Co powiaty mają wspólnego z marszałkowskimi insygniami? Sporo - wszystkie 22 herby miały znaleźć się na ogniwach łańcucha.

Tymczasem Komisja Heraldyczna wytknęła, że parę lat temu negatywnie oceniła herby powiatów: bocheńskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego oraz limanowskiego. Z kolei herbów powiatów nowosądeckiego, suskiego i tatrzańskiego nigdy nie otrzymała do zaopiniowania.

Powiat dąbrowski posługuje się herbem od 5 lat. Jego opracowanie zlecono Centrum Heraldyki Polskiej. Rada projekt zatwierdziła, po czym zwrócono się o opinię do MSWiA.

Komisja zakwestionowała zaprojektowanie czwórdzielnej tarczy herbowej, na której znalazł się małopolski orzeł, rzeka Breń, dąb oraz brama pałacu Lubomirskich - przyznaje Krzysztof Kaczmarski, starosta powiatu dąbrowskiego. Negatywną cenzurkę otrzymaliśmy za czwórdzielność tarczy, której to zasady ponoć wcześniej w Małopolsce nie stosowano.

Krzysztof Kaczmarski podkreśla, że ustawa o symbolach samorządowych przewiduje jedynie zasięgnięcie opinii komisji w sprawie projektu herbów. W przepisach nie ma mowy, że jest ona wiążąca. Jeśli herb został przez radnych zaakceptowany, komisja nie może nakazać jego poprawiania czy zabronić używania - twierdzi, powołując się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Takie argumenty samorządowcy z powiatu dąbrowskiego zamierzają przytoczyć w piśmie do Komisji Heraldycznej przy MSWiA. I oczekują zmiany opinii na pozytywną. Na razie w Urzędzie Marszałkowskim prace nad insygniami wstrzymano.

Zarząd województwa postanowił zaczekać, aż wszystkie powiaty uregulują sprawy opinii z komisją przy ministerstwie - mówi Małgorzata Dąbrowa-Kostka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Wstrzymano zlecenie wykonania nie tylko łańcucha, ale także laski dla przewodniczącego sejmiku oraz pieczęci wojewódzkiej.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)