Trwa ładowanie...
d4481ub
Mariusz Szymczuk

H. Gronkiewicz-Waltz: w tej kwestii nie może być ustępstwa ani o milimetr

Liderzy ugrupowań parlamentarnych spotkali się - za zamkniętymi drzwiami - z premier Beatą Szydło, która przedstawiła im m.in. propozycję rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zaproponowała, by ośmiu z 15 sędziów TK wskazywała opozycja. Opozycja ten pomysł odrzuciła. Nie spodobał się on również ugrupowaniu Kukiz'15.

Share
d4481ub

Paweł Kukiz stwierdził, że pomysł PiS dotyczący Trybunału jest "kiepski" i w żaden sposób nie rozwiązuje kryzysu wokół Trybunału. - Jeśli mamy 13 sędziów i musi być pełny skład orzekający, to wystarczy, że nie przyjdzie jeden sędzia mianowany przez PiS i nie ma orzekania. To jest taka ściema, stwarzanie pozorów demokracji - przekonywał Kukiz.

- W tej kwestii nie może być ustępstwa ani o centymetr, ani o milimetr - powiedziała Wirtualnej Polsce Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). - To naruszałoby porządek konstytucyjny, Trybunał straciłby autorytet.

d4481ub

- Jest tylko jeden sposób rozwiązania kryzysu. Należy zaprzysiąc trzech wybranych zgodnie z prawem sędziów Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził Piotr Zgorzelski (PSL).

- PiS nie rozumie istoty sądownictwa konstytucyjnego - powiedziała WP Joanna Schmidt z Nowoczesnej. - Ta propozycja to takie sowieckie myślenie, targowanie się: wy wsadzicie swoich, my wsadzimy swoich.

Propozycji premier Szydło bronił jedynie PiS. - Ta propozycja gwarantuje pluralizm Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy WP Jacek Sasin (PiS).

d4481ub

Podziel się opinią

Share
d4481ub
d4481ub
Więcej tematów