Trwa ładowanie...
d4lfh1h

Guy Verhofstadt uderza w rząd PiS. Chce kontroli działań ws. Ludmiły Kozłowskiej

Komisja Europejska powinna sprawdzić, czy polski rząd nie kierował się względami politycznymi, korzystając z przepisów Schengen - uważa Guy Verhofstadt, szef frakcji liberałów w PE. Chodzi o zakaz wjazdu do UE dla Ludmiły Kozłowskiej, prezes Fundacji Otwarty Dialog.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po deportacji Kozłowskiej opozycja zorganizowała protest przed siedzibą MSWiA
Po deportacji Kozłowskiej opozycja zorganizowała protest przed siedzibą MSWiA (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Zuchowicz)
d4lfh1h

Przewodniczący liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt oraz wiceszefowa tego ugrupowania Sophie in ’t Veld zaapelowali do Fransa Timmermansa, aby jak najszybciej zajął się sprawą obywatelki Ukrainy. W liście do wiceszefa KE politycy ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) piszą o obawach, że polskie władze niewłaściwie wykorzystały SIS, a w rzeczywistości kierowały się "względami politycznymi".

Autorzy listu chcą, aby w wyjaśnienie sprawy włączył się też komisarza ds. unii bezpieczeństwa Julian King.

Verhofstadt i in ’t Veld uważają, że jeśli ich podejrzenia się potwierdzą, to Ludmiła Kozłowska powinna zostać natychmiast usunięta ze wspólnotowego rejestru osób z zakazem wjazdu.

d4lfh1h

MSZ: wizyta Kozłowskiej godzi w bezpieczeństwo UE

Tymczasem polski resort dyplomacji wydał komunikat ws. kolejnej wizyty przedstawicielki Fundacji Otwarty Dialog w kraju UE.

"Decyzja władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej Ludmile Kozłowskiej - osobie wpisanej na listę osób niepożądanych w strefie Schengen - godzi w bezpieczeństwo strefy. Polska przyjęła tę decyzję z zaniepokojeniem" - podkreśla polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

d4lfh1h

Deportowana na wniosek polskich władz z terenu UE Kozłowska przyjeżdża bowiem na zaproszenie liberałów i Zielonych do Brukseli.

Negatywna opnia ABW

Dwa tygodnie temu specjalną wizę wjazdową dla Kozłowskiej wydały również Niemcy. Podczas pobytu w Berlinie w połowie wrześnie wzięła ona udział w wysłuchaniu w Bundestagh "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech".

d4lfh1h

Stało się tak, mimo że 14 sierpnia Kozłowska musiała opuścić terytorium UE, bo ABW negatywnie zaopiniowała jej wniosek o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego na terenie Wspólnoty. Powodem miały być niejasności wokół finansowania Fundacji Otwarty Dialog. Opozycja uważa jednak, że rząd PiS mści się na Kozłowskiej za krytykę zmian wprowadzanych w Polsce.

Źródła: wprost. pl, MSZ, polskieradio24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lfh1h

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

d4lfh1h

Podziel się opinią

Share
d4lfh1h
d4lfh1h