Grzyby 2023. Raport. "To chyba koniec tegorocznego marnego sezonu"
Listopad jest czasem, w którym sezon na jesienne grzyby chyli się ku końcowi. Na początku miesiąca w lasach wciąż można jednak spotkać osoby, które poszukują smacznych okazów. Jak przedstawia się aktualna mapa grzybów?
Gdzie na grzyby? Jak donoszą grzybiarze, tuż przed pierwszym weekendem listopada w części lasów panuje wysyp. Jeszcze przed zakończeniem sezonu wśród ściółki pojawiają się podgrzybki, maślaki, borowiki i kurki. To jednak nie koniec.
Grzyby. Mapa występowania. Tu lasy świecą pustkami
Doniesienia dotyczące zbiorów oraz występowania grzybów w lasach gromadzi portal grzyby.pl. Jak wskazują jego twórcy, nie wszędzie poszukiwania jadalnych owocników mogą zakończyć się sukcesem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krwistoborowik świerkowo-jodłowy i purpurowy. Rzadkie grzyby występujące w Polsce
Mapa grzybów wskazuje, że problemy ze zbiorem mogą mieć grzybiarze z południa Polski, jednak z wyjątkiem centralnej części Małopolski i zachodnich terenów Dolnego Śląska. O zbiór grzybów ciężko również w centrum, na Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach. Potwierdzają to również internauci.
"W godzinę 15 sztuk (...). Jeszcze dużo poobgryzanych przez ślimaki. To chyba koniec tegorocznego marnego sezonu grzybowego. Ale będzie następny sezon" - wskazuje internauta z Opolszczyzny. "Rewelacji nie było, ludzi dużo" - dodaje użytkownik serwisu grzyby.pl z powiatu bełchatowskiego.
"Totalny brak grzybów jadalnych. Trochę lisówki pomarańczowej i muchomora plamistego" - to rezultat zbiorów grzybiarza z Dolnego Śląska. Nie wszędzie jednak grzybiarze wracają z pustymi koszykami.
Mapa grzybów. Wysyp? "Co chwilę pojawiały się duże skupiska"
Dobre warunki do zbiorów grzybów panują na zachodzie kraju, w Wielkopolsce oraz pasie rozciągającym się od centralnej Małopolski, przez Opolszczyznę po południową część Mazowsza.
Wysypu można również spodziewać się w części podlaskich lasów. Jak donosi jeden z internautów z tego regionu, zbiór zakończył się w liczbie "200 podgrzybków, 30 kań. Las mieszany z dużą ilością mchu. Trafiliśmy na miejsce, w którym co chwilę pojawiały się duże skupiska - po kilkadziesiąt sztuk grzybów w jednym miejscu". Niektórzy grzybiarze wskazują również, że wciąż w dużej ilości można zbierać rydze, podgrzybki, borowiki szlachetne czy maślaki i kanie.