Grzybobranie 2023. Gdzie na grzyby? Tu jest ich najwięcej
Sezon na grzyby rozkręca się z każdym dniem. Po upalnych i suchych dniach, nastąpiła poprawa warunków dla ich miłośników, co sprawiło, że w lasach zaczęły pojawiać się poszukiwane przez zbieraczy osobniki. Jak jednak informują grzybiarze, nie wszędzie można liczyć na wysyp. W których regionach zbiór zakończy się sukcesem?
31.08.2023 | aktual.: 31.08.2023 12:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chociaż pogoda na grzyby uległa poprawie - po opadach w lasach zrobiło się mokro, jest także ciepło - z doniesień zbieraczy wynika, że nie wszędzie grzybobranie będzie owocne. W których miejscach rośnie obecnie najwięcej okazów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mapa występowania grzybów. Zbieracze wskazują, gdzie można spodziewać się wysypu
Informacje od zbieraczy na bieżąco gromadzi portal grzyby.pl. Jak wynika z komentarzy internautów, w ostatnim czasie najwięcej grzybów pojawiło się w lasach na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Zbiory powinny być także udane u grzybiarzy ze Śląska, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej oraz z Kujaw.
"Dziś Puszcza Notecka od godz. 13. A w Puszczy kurki oszalały. Jutro zważę (zważone i wyszło 7,8 kg)" - poinformował pod koniec sierpnia jeden z użytkowników serwisu grzyby.pl z woj. wielkopolskiego. "Grzyby powoli się pojawiają: kurki, maślaki, borowiki" - dodał kolejny.
Nie brakło jednak również doniesień, że w lasach wciąż panują pustki. "W lesie zupełnie pusto - zniknęły nawet trujące grzyby, które nieśmiało zaczęły się pojawiać. Obszedłem swoje znane miejscówki i jedynie miejsca kurkowe dały efekt zbiorów - około 300 gramów kurek na 2 godziny. Poza tym las kompletnie pusty" - informuje internauta z woj. podlaskiego.
"U mnie do wczoraj ponad 2 tygodnie były upały do 35 stopni, dziś jeden chłodniejszy dzień, pojechałem pospacerować po lesie podmiejskim, grzybów jadalnych zero, ale po takich upałach to normalne" - wskazuje kolejny, z Lubelszczyzny.
Grzyby 2023. Co zbierać we wrześniu?
Szczyt sezonu na grzyby w Polsce wypada jesienią. Panujące w tym czasie warunki atmosferyczne sprzyjają wzrostowi owocników poszukiwanych przez grzybiarzy. Jakie gatunki można znaleźć w lasach we wrześniu? Z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że wśród ściółki można spotkać:
- Borowiki, które rosną od lipca do października
- Gąski, które rosną od lipca do listopada
- Kanie, które rosną od czerwca do listopada
- Koźlarze, które rosną od lipca do października
- Kurki, które rosną od czerwca do listopada
- Maślaki, które rosną od czerwca do października
- Podgrzybki, które rosną od czerwca do listopada.
Warto pamiętać, by podczas grzybobrania zbierać wyłącznie gatunki, co do których jadalności nie ma wątpliwości. Leśnicy odradzają również zrywanie starych i bardzo młodych okazów.