Trwa ładowanie...

"Pojawiły się bałwany". Grzybiarze donoszą, że jest urodzaj

Mimo schyłku jesiennego sezonu na grzyby, w wielu lasach wciąż można znaleźć wiele smacznych, jadalnych okazów. Grzybom nie przeszkodziły przymrozki i pierwsze opady śniegu na nizinach. Gdzie zbiory będą udane? Grzybiarze donoszą, że wciąż można zbierać podgrzybki, kanie czy maślaki.

Grzybobranie w listopadzie? Mróz nie zaszkodził grzybomGrzybobranie w listopadzie? Mróz nie zaszkodził grzybomŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
dyp1oif
dyp1oif

Sezon na grzyby w Polsce trwa zwykle od połowy lata do później jesieni. W tym czasie w lasach pojawia się bowiem najwięcej uwielbianych gatunków. Wyjątkowo łagodna aura pozwala jednak na zbiór grzybów również pod koniec listopada. Jak informują leśnicy i grzybiarze, owocniki pojawiają się mimo opadów śniegu.

Gdzie na grzyby? Raport. Grzybiarze wskazują, że to nie koniec zbiorów

Jak informują użytkownicy serwisu grzyby.pl, mimo opadów śniegu, które w ostatnich dniach nawiedziły wiele regionów, oraz spadku temperatury, w lasach wciąż można zbierać grzyby. Jedynie na wschodzie, w regionach górskich oraz na Warmii i Kujawach panują złe warunki dla grzybiarzy, a zbiór często kończy się fiaskiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią

Z pozostałych części kraju wciąż docierają informacje o pomyślnych zbiorach. Co więcej, w lasach pojawiają się typowo jesienne gatunki grzybów. "Ostatni wypad w tym roku przyniósł 23 podgrzybki. Pierwsze grzybobranie w śniegu można uznać za zaliczone" - poinformował na forum grzyby.pl użytkownik ze Śląska.

dyp1oif

"Nieoczekiwanie obfity zbiór! Podgrzybki, głównie średnie (ślimaki mają ucztę), ale i dużo małych. Kilka maślaków i kań, dwa prawdziwki" - to natomiast informacja od grzybiarza z Pomorza Zachodniego. "Wybrałyśmy się z siostrą na opieńki i wygrzebywałyśmy je spod śniegu, niczym renifery żarełko. A las prezentował się zjawiskowo" - to informacja od internautki z Mazowsza.

Część użytkowników podkreśla jednak, że wraz z nastaniem silniejszych mrozów grzyby typowe dla sezonu jesiennego przestaną występować.

Grzyby listopadowe? Leśnicy pokazują zbiory

O tym, że dotychczasowe opady śniegu oraz chłód nie zaszkodziły grzybom, informują również Lasy Państwowe. Na portalu X (dawniej Twitter) leśnicy opublikowali zdjęcie wskazujące, że mimo epizodu zimowego w lasach można znaleźć jadalne okazy. "Spadł śnieg, pojawiły się bałwany".

dyp1oif
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyp1oif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyp1oif
Więcej tematów