Trwa ładowanie...

Groźby, propaganda i zaskakujące wyznanie. Dwaj ukraińscy piloci opowiedzieli o pobycie w rosyjskiej niewoli

Ukraiński wywiad wojskowy ujawnił fragmenty relacji dwóch pilotów, którzy byli w rosyjskiej niewoli. Piloci opowiadają teraz do czego ich zmuszano i fatalnym traktowaniu ich rannych kolegów. Nawet przesłuchujący ich Rosjanie mieli wspominać o "nieudanym blitzkriegu" w Ukrainie - relacjonują teraz Ukraińcy.

Cyryl Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, i dwa piloci: Pepelaszko i Czyż Cyryl Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, i dwa piloci: Pepelaszko i Czyż Źródło: Facebook
d34fkwr
d34fkwr

Wywiad poinformował, że piloci Iwan Pepelaszko i Ołeksij Czyż zostali wzięci do niewoli 8 marca w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Piloci zostali przewiezieni przez Rosjan do aresztu śledczego w Kursku, gdzie byli przetrzymywani w celi wraz z ośmioma innymi ukraińskimi oficerami. Pepelaszko mówi teraz, że mimo poważnych obrażeń, większość Ukraińców nie otrzymuje w areszcie podstawowej opieki medycznej.

- Chłopcy jakoś się trzymali, ale ich rany zaczęły ropieć. Prosiliśmy Rosjan o bandaże i coś do dezynfekcji, byśmy mogli opatrzeć chociaż najciężej rannych. Bez skutku - mówi.

Wojna w Ukrainie. Uwolnieni piloci: każde przesłuchanie w areszcie rozpoczynało się od "putinowskiej propagandy

Czyż opowiedział, że każde przesłuchanie w areszcie rozpoczynało się od "putinowskiej propagandy o Ukrainie na podstawie tego, co wymyślił Lenin". Czyż relacjonował dalej, że zmuszano ich do nagrywania propagandowych filmików. Gdy ktoś próbował odmówić, grożono mu torturami i konsekwencjami wobec jego rodziny.

"Rosjanie są jak zombie"

Rosyjscy żołnierze mieli sami przyznać, że ich blitzkrieg się nie powiódł i cele nie zostały osiągnięte. - Oni naprawdę są jak zombie! Pytali, czy na Ukrainie jest wielu nazistów - powiedział Pepelaszko. - Powtarzali, że chcą wyzwolić Ukrainę od nazistów, że niedługo znów zamieszkamy w jednym kraju, a Galicję zabierze Polska - dodał ukraiński pilot.

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że dwaj piloci zostali "uwolnieni" z rosyjskiej niewoli i znajdują się teraz pod opieką lekarską. Nie podano jednak szczegółów dotyczących samej akcji ich oswobodzenia.

d34fkwr

Źródło: Hromadske.ua/PAP

Andrzej Duda z wizytą w Ukrainie. Poseł opozycji o działaniach prezydenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34fkwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d34fkwr
Więcej tematów