Grabówka chce odszkodowania od PiS. Wieś z Podlasia domaga się 3 mln zł i pokazuje wyrok TK

Grabówka to niewielka wieś leżąca na Podlasiu. Po 20 latach w końcu wywalczyła status gminy, miała nią zostać w 2016 roku. Tylko, że za rządów PiS go straciła. Teraz chce odszkodowania i na dowód pokazuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Grabówka chce odszkodowania od PiS. Wieś z Podlasia domaga się 3 mln zł i pokazuje wyrok TK
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Krzysztof Kundzicz

Wieś Grabówka od 20 lat walczyła o status gminy. W końcu, 28 lipca 2015 roku, rząd PO-PSL podjął taką decyzję. W miejscowości zapanowało święto, sołtys Tadeusz Karpowicz triumfował. Grabówka miała zostać gminą w 2016 roku.

Ale w grudniu 2016 roku rząd Beaty Szydło uchylił rozporządzenie. I to mimo wcześniejszych zapewnień, że Grabówka gminą na pewno będzie. W końcu sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, ten z prezes Julią Przyłębską na czele oraz sędziami wybranymi przez PiS.

TK uznał, że unieważnienie decyzji o utworzeniu nowej gminy jest niezgodne z konstytucją. W składzie orzekającym był sędzia Mariusz Muszyński, prof. Zbigniew Jędrzejewski oraz dr hab. Michał Warciński. To osoby, które zostały wybrane do TK przez PiS.

Grabówka leży tuż obok Białegostoku

Obraz
© google maps

Teraz Grabówka chce odszkodowania za decyzję Prawa i Sprawiedliwości. Domaga się aż 3 milionów złotych. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. MSWiA, mimo orzeczenia Trybunału, nie planuje utworzenia gminy.

Wieś walczy o swoje. "Wolność gminie Grabówka"

- Partia Prawo i Sprawiedliwości szła do wyborów z hasłami, że cofnie gminę i z tego powodu odniosła na naszym terenie sukces - wyjaśnił Tadeusz Karpowicz w rozmowie z TVN24. W całej tej historii chodzi głównie o pieniądze.

Bo Grabówka generuje aż 70 procent całego budżetu gminy Supraśl. Dlatego PiS cofnęło decyzję, ale cofać nie zamierza się sołtys Grabówki. - My za dużo żeśmy stracili wszystkiego, żeby to tak zostawić - tłumaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wassermann o sytuacji z 2015 roku: "Wtedy im to nie przeszkadzało"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
podlasiegrabówkatrybunał konstytucjny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (371)