PolskaOd stycznia w Polsce pięć nowych miast i dwie gminy

Od stycznia w Polsce pięć nowych miast i dwie gminy

Pięć miejscowości: trzy w województwie lubelskim i po jednej w Wielkopolsce i województwie dolnośląskim - otrzymało status miasta. Utworzone będą także dwie nowe gminy, a granice kilku miast i gmin zmienione. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Od stycznia w Polsce pięć nowych miast i dwie gminy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Athantor

O rozporządzeniach ws. nowych miast i gmin oraz zmian granic administracyjnych, wydanych we wtorek przez Radę Ministrów na posiedzeniu we Wrocławiu, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Cztery z tych miejscowości już w przeszłości miały prawa miejskie, które utraciły. Obecnie pełnią funkcje miejskie, mają odpowiednią infrastrukturę (kanalizacja, wodociągi, sieć gazowa, oczyszczalnie ścieków), a ich mieszkańcy w większości utrzymują się z działalności pozarolniczej.

W przypadku Pieszyc rząd zatwierdził zmianę polegającą na tym, że od obecnego miasta odłączona zostaną miejscowości Rościszów, Kamionki, Piskorzów, Bratoszów, a po zmianie granic administracyjnych od 1 stycznia 2016 r. status gm. Pieszyce zmieni się z miejskiej na miejsko-wiejską. Dokonanie zmiany wymagało najpierw odebrania statusu miasta gm. Pieszyce, następnie nadania statusu miasta miejscowości Pieszyce oraz określenia jego granic.

Zmiany poprzedzone zostały konsultacjami wśród mieszkańców, którzy w znacznej większości wyrazili na nie zgodę.

Lubycza Królewska, położona na południowo-wschodnim krańcu woj. lubelskiego, niedaleko przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem, w przeszłości była już miastem - prawa miejskie uzyskała w 1759 r. i utrzymała je przez prawie 200 lat. Na przełomie XIX i XX w. funkcjonowały tu m.in fabryki zapałek i konserw jarzynowych. Miasteczko zamieszkiwało wtedy ok. tysiąca osób, z czego 92 proc. stanowili Żydzi. Podczas II wojny św. miasto zostało zniszczone, w latach 50. XX w. odbudowano je.

Starania o status miasta dla Lubyczy Królewskiej miejscowy samorząd prowadził od 2012 r. Wójt gminy Tomasz Leszczyński powiedział PAP, że chodzi nie tylko o historię i prestiż, ale i wymierne korzyści. "Jako miasto mamy szanse ubiegania się o środki z unijnych programów, np. Polska Wschodnia, przeznaczonych dla małych miast liczących do 15 tys. mieszkańców" - powiedział.

Miasto, które nowymi granicami administracyjnymi obejmie też przyległe miejscowości Dęby oraz Zatyle-Osada, będzie zamieszkiwać ok. 2,6 tys. osób.

Urzędów - położony na zachodzie Lubelszczyzny - prawa miejskie uzyskał w 1405 r. W 1474 r. był siedzibą władz powiatu. W XVI i XVII w. miał prawo wyboru 2 posłów do sejmu w Warszawie. Tu odbywały się sejmiki województwa lubelskiego. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej przestał istnieć powiat urzędowski, a w 1869 r. Urzędów utracił prawa miejskie.

Inicjatywa przywrócenia miejscowości statusu miasta wyszła od Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej - podał wójt Urzędowa Jan Woźniak. "Uczynienie z Urzędowa miasta automatycznie nie przynosi dobrobytu, bo na dobrobyt trzeba pracować. Jest to jednak spełnienie aspiracji lokalnej społeczności" - powiedział.

W granicach administracyjnych Urzędowa od 1 stycznia 2016 r. mieszkać będzie 1,7 tys. osób, co stanowi ponad 19 proc. mieszkańców całej gminy.

Rząd zdecydował też o powstaniu dwóch nowych gmin. W woj. małopolskim, w pow. limanowskim zostanie utworzona gmina Szczawa, która powstanie przez wyłączenie z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Siedzibą władz gminy będzie miejscowość Szczawa. Druga nowa gmina to Grabówka w woj. podlaskim, która powstanie poprzez wyłączenie z gminy Supraśl. Siedzibą władz nowej gminy będzie miejscowość Sobolewo.

Rozporządzenie Rady Ministrów określa też zmiany granic administracyjnych innych miast i gmin. Z początkiem przyszłego roku zmienią się granice miast: Żarów (woj. lubelskie), Brzesko (woj. małopolskie), Pilawa (woj. mazowieckie), Jarocin i Jaraczewo (woj. wielkopolskie), Nowogard i Mieszkowice (woj. zachodniopomorskie).

Zmienione granice administracyjne będą też obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. w gminach: Gozdnica (woj. lubuskie), Węgliniec (woj. dolnośląskie), Jednorożec i Krasnosielec (woj. mazowieckie), Orzesze i Kobiór (woj. śląskie), Szczecin i Goleniów (woj. zachodniopomorskie).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (55)