Trwa ładowanie...
d22buoy

Głosowanie korespondencyjne. Jak wygląda i jak się odbywa? Wybory 2020

Wybory prezydenckie 2020. W zaplanowanych na 28 czerwca wyborach będzie można oddać głos w sposób korespondencyjny. Co trzeba zrobić, by móc tak zagłosować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie korespondencyjne. Jak wygląda i jak się odbywa?
Głosowanie korespondencyjne. Jak wygląda i jak się odbywa? (Getty Images)
d22buoy

Wybory 2020. Kto może głosować korespondencyjnie?

Zgodnie z przepisami, w wyborach prezydenckich 2020 korespondencyjnie głosować będą mogły osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, albo nie będą mogły głosować w lokalu wyborczym w niedzielę 28 czerwca. Korespondencyjnie będą mogło głosować także osoby, które w dniu wyborów przebywać będą na kwarantannie.

Chęć głosowania korespondencyjnego trzeba jednak odpowiednio wcześnie zgłosić za pośrednictwem strony internetowej gov.pl (TUTAJ) albo w urzędzie gminy.

d22buoy

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - terminy zgłoszeń

Kiedy trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Oto terminy zgłoszeń:

  • Osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie, taki zamiar muszą zgłosić do wtorku 16 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania w II turze wyborów prezydenckich 2020.

d22buoy

Wskazywany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców.

Wybory 2020. Kiedy i gdzie dostarczyć pakiet wyborczy?

Do piątku 26 czerwca należy wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców albo zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).

W dniu wyborów, w godzinach głosowania (od 7:00 do 21:00) zanieś kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla twojego spisu wyborców.

d22buoy

I tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Ewentualną II turę zaplanowano na niedzielę 12 lipca.

Wybory 2020. Co zawiera pakiet wyborczy?

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

d22buoy

Podziel się opinią

Share
d22buoy
d22buoy
Więcej tematów