Głośne słuchanie muzyki na plaży powinno być zakazane? Zapytaliśmy Polaków
Ludzie uwielbiają odpoczynek nad wodą. Są jednak rzeczy, które mogą naszych obywateli doprowadzić do białej gorączki. Okazuje, że jedną z tych rzeczy jest głośne słuchanie muzyki na plaży. Zdecydowana większość Polaków uważa, że powinno to być zakazane i karane mandatem.
01.09.2024 20:47
Wakacje dobiegają końca. Miliony Polaków postawiło na relaks na plażach czy to nad jeziorami, czy morzem. Pomimo rozpoczęcia roku szkolnego pogoda na wrzesień zachęca do przedłużenia wypoczynku. W pierwszym tygodniu września temperatury mogą sięgać ponad 30 stopni.
Jednak są rzeczy, które mogą drażnić Polaków podczas wypoczynku nad wodą. Parawany bywają kością niezgody, jednak powoli ten trend się zmienia. Tak samo bywa z tzw. "paragonami grozy". Polacy co roku skarżą się na ceny nad polskim morzem.
A co myślą Polacy o głośnym słuchaniu muzyki na plaży? Zapytaliśmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głośne słuchanie muzyki powinno być karane mandatem?
"Czy uważasz, że głośne odtwarzanie muzyki na plaży powinno być zakazane w Polsce i powinno być karane mandatem?" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski.
Okazuje się, że Polacy są jednomyślni. Ponad połowa badanych (65 proc.) uważa, że głośne słuchanie muzyki powinno być zakazane i karane mandatem. W tym ponad jedna trzecia ankietowanych wybrała odpowiedź "zdecydowanie tak".
Odmiennego zdania jest zaledwie 22 proc. W tym jedynie 7 proc. Polaków uważa, że nie powinno się zakazywać głośnego odtwarzania muzyki na plaży. 13 proc. korespondentów nie ma zdania w tym temacie.
Bezpieczeństwo nad wodą
Podczas odpoczynku nad wodą warto również pamiętać o bezpieczeństwie. Służby alarmują w tej sprawie.
"Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Dlatego podczas wspólnych działań strażacy i policjanci apelują, aby pod żadnym pozorem nie zażywać kąpieli po spożyciu alkoholu. Funkcjonariusze przypominają również, aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich, pływać w miejscach dozwolonych oraz stosować się do poleceń ratownika" - apelują mundurowi w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".
Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1116 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania Termin realizacji: 26–28 lipca 2024 Metoda: CAWI