Tak pogoda przywita uczniów. Upały jak na początku wakacji

Meteorologiczna jesień przywita uczniów wysokimi temperaturami. W pierwszym tygodniu września w części kraju temperatury mogą przekroczyć nawet 30 stopni. Okazuje się, że lato zostanie z nami na dłużej.

Tak pogoda przywita uczniów. Termometry pokażą nawet 30 stopni
Tak pogoda przywita uczniów. Termometry pokażą nawet 30 stopni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KAGU

01.09.2024 | aktual.: 02.09.2024 13:57

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL

Od drugiego września Polska będzie na skraju wyżu z centrami nad zachodnią Rosją i Półwyspem Kolskim, jedynie na północy kraju zaznaczy się płytka zatoka z ciepłym frontem atmosferycznym. Na krańcach północnych pozostanie chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Temperatura na północy kraju będzie się wahać od 19 do 23 stopni Celsjusza. W centralnej części Polski od 25 do 26 stopni. Najcieplej od Śląska przez Małopolskę aż do Podkarpacia tam od 26 do 27 stopni. Jednak im głębiej we wrzesień, tym cieplej.

Jak wynika z prognozy IMGW na najbliższe 10 dni z modelu ECMWF meteorologiczna jesień przywita nas z wysokimi temperaturami. W pierwszym tygodniu września temperatury mogą sięgać ponad 30 stopni.

Wrzesień ciepły i suchy

Amerykańska prognoza sezonowa od NOAA wskazuje, że jesień w Polsce będzie bardzo ciepła jesień. Szczególnie we wrześniu mają panować wysokie temperatury. Średnio ma być nawet o ok. 2-3 stopni Celsjusza cieplej niż wskazuje na to norma z lat 1991-2020. Październik i listopad również zapowiadają się dodatnią anomalią temperatury, ale nie powinna ona przekraczać 1 stopnia Celsjusza.

Prognozy dotyczące opadów wskazują, że ma być ich znacznie mniej, niż wynika z normy. Szczególnie sucho ma być we wrześniu i październiku. Lepiej ma być w następnych miesiącach, jednak problem suszy w Polsce może stać się poważniejszy.

Warto zaznaczyć, że prognoza sezonowa przedstawia zarys tego, co może dziać się w pogodzie w przyszłości. Synoptycy podkreślają, że takie prognozy są obarczone dużym ryzykiem błędu.

Źródło: IMGW

Czytaj także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)