Trwa ładowanie...
grzyby
oprac. PC
Dzisiaj, 01-10-2024 08:52

Ważny apel do grzybiarzy. Spożycie może być niebezpieczne

GIS odradza zbieranie grzybów na obszarach dotkniętych powodzią. Jak tłumaczy Marek Waszczewski, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, woda powodziowa przyniosła ze sobą zanieczyszczenia, które grzyby mogą łatwo absorbować, co sprawia, że ich konsumpcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Główny Inspektor Sanitarny zdecydowanie odradza zbieranie grzybów na obszarach dotkniętych przez powódźGłówny Inspektor Sanitarny zdecydowanie odradza zbieranie grzybów na obszarach dotkniętych przez powódźŹródło: Adobe Stock
d2dng2q
d2dng2q

Rzecznik GIS podkreśla, że grzyby łatwo wchłaniają toksyny z otoczenia, w tym zanieczyszczenia, które niosła ze sobą fala powodziowa, więc ich spożycie może być niebezpieczne dla człowieka.

- Nie zaleca się zbierania i spożywania grzybów rosnących na terenach, przez które przeszła powódź, gdyż fala powodziowa niosła ze sobą różne zanieczyszczenia, które są łatwo wchłaniane przez te organizmy, więc razem z nimi możemy zjeść substancje - np. metale ciężkie - niebezpieczne dla zdrowia - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marek Waszczewski.

GIS apeluje też, aby unikać zbierania nieznanych grzybów i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do ich jadalności, lepiej jest zostawić je w lesie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szkoła bez ocen. Czy to możliwe? Polacy mocno podzieleni

- W każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej dyżurują grzyboznawcy albo klasyfikatorzy grzybów - jeżeli mamy wątpliwości co do naszych zbiorów, możemy od nich bezpłatnie uzyskać poradę w godzinach pracy stacji - radzi rzecznik GIS.

d2dng2q

Grzyby nie dla wszystkich

Chociaż grzyby są cenione za smak i bardzo popularne w polskiej kuchni, nie wszystkim mogą służyć. Szczególnie dzieci oraz osoby z problemami trawiennymi powinny ich unikać, ponieważ grzyby mogą być trudne do strawienia.

Początkujący grzybiarze powinni ograniczyć się wyłącznie do zbierania grzybów rurkowych, ponieważ nie ma wśród nich gatunków śmiertelnie trujących, w przeciwieństwie do grzybów blaszkowych.

- Niestety, zdarzają się grzybowe pomyłki, które mogą się skończyć tragicznie. W sierpniu tego roku był przypadek dziecka, które po spożyciu muchomora sromotnikowego musiało zostać poddane przeszczepowi wątroby - przypomina Waszczewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dng2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dng2q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj