Trwa ładowanie...
ycipk-4hce3x

Georgette Mosbacher o relacjach USA-Polska: jestem zachwycona ostatnim rokiem

- Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski bardzo się lubią - stwierdziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jej zdaniem, Warszawa zawsze będzie mogła liczyć na wsparcie Waszyngtonu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas międzynarodowej konferencji "Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Kraju"
Warszawa. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas międzynarodowej konferencji "Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Kraju" (PAP, Fot: Rafał Guz)
ycipk-4hce3x

Georgette Mosbacher była pytana o wydarzenia ostatnich 12 miesięcy i współpracę między Stanami Zjednoczonymi i Polską. Dziennikarze zaznaczyli, że nie brakowało znaczących spraw, jak m.in. zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce oraz zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Ambasador USA w Polsce przyznała, że jest "zachwycona tym rokiem, ponieważ pogłębił wzajemne relacje obu państw".

ycipk-4hce3x

- Kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy przybywa do Polski. Będzie to kluczowy punkt na wschodniej flance NATO, której Polska jest częścią. Zrobiliśmy też dużo w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Podpisaliśmy umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego - przypomniała przedstawicielka USA w Warszawie.

Ambasador USA podkreślała, że za dobrymi relacjami Warszawy i Waszyngtonu stoi wspólna historia obu państwa. - To, co łączy Stany Zjednoczone i Polskę, wykracza poza zwykłe relacje dwustronne. Polacy byli z nami w czasie naszej wojny o niepodległość. Polacy i Amerykanie podzielają te same wartości - ocenia Mosbacher.

Jej zdaniem, widać to również w relacjach prezydentów USA i Polski. Sympatia, którą darzą się obaj politycy - tu cytat - "wykracza poza czystą politykę".

Georgette Mosbacher przyznała, że liczyła na wcześniejsze włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Jednak teraz, kiedy to już nastąpiło, nie ukrywa zadowolenia.

ycipk-4hce3x

Amerykanka ma świadomość sceptycznego nastawienia części Polaków do USA. Jej zdaniem, taka ocena jest niesprawiedliwa. Przypomniała ważne momenty z historii, kiedy oba kraje wspólnie włączały się w kwestie międzynarodowe i opowiadały po tych samych stronach konfliktów.

Przypomniała, że USA zawsze wywiązywały się ze swoich obowiązań w NATO. Ambasador zapewniła również, że USA "przykładają ogromną wagę do Polski i jej wolności". - Jest ona bowiem gwarancją naszej wolności - zakończyła Georgette Mosbacher.

Dyplomatka przejęła placówkę w Warszawie we wrześniu 2018 r.

Źródło: se.pl

ycipk-4hce3x

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wrzawa wokół uchwały sejmowej na część Tokarczu. Jacek Sasin i Władysław Kosiniak-Kamysz komentują

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4hce3x

ycipk-4hce3x
ycipk-4hce3x
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów