Trwa ładowanie...

Georgette Mosbacher o relacjach USA-Polska: jestem zachwycona ostatnim rokiem

- Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski bardzo się lubią - stwierdziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jej zdaniem, Warszawa zawsze będzie mogła liczyć na wsparcie Waszyngtonu.

Share
Georgette Mosbacher o relacjach USA-Polska: jestem zachwycona ostatnim rokiem
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d46vzbr
  • Georgette Mosbacher mówiła o niedawnej wizycie Andrzeja Dudy w USA
  • We wrześniu Donald Trump i Andrzej Duda podpisali wspólną deklarację dot. pogłębiania współpracy obronnej
  • Ambasador USA w Polsce mówiła m.in. o tym podczas wywiadu w "Super Expressie"

Georgette Mosbacher była pytana o wydarzenia ostatnich 12 miesięcy i współpracę między Stanami Zjednoczonymi i Polską. Dziennikarze zaznaczyli, że nie brakowało znaczących spraw, jak m.in. zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce oraz zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

d46vzbr

Ambasador USA w Polsce przyznała, że jest "zachwycona tym rokiem, ponieważ pogłębił wzajemne relacje obu państw".

- Kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy przybywa do Polski. Będzie to kluczowy punkt na wschodniej flance NATO, której Polska jest częścią. Zrobiliśmy też dużo w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Podpisaliśmy umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego - przypomniała przedstawicielka USA w Warszawie.

Ambasador USA podkreślała, że za dobrymi relacjami Warszawy i Waszyngtonu stoi wspólna historia obu państwa. - To, co łączy Stany Zjednoczone i Polskę, wykracza poza zwykłe relacje dwustronne. Polacy byli z nami w czasie naszej wojny o niepodległość. Polacy i Amerykanie podzielają te same wartości - ocenia Mosbacher.

Jej zdaniem, widać to również w relacjach prezydentów USA i Polski. Sympatia, którą darzą się obaj politycy - tu cytat - "wykracza poza czystą politykę".

d46vzbr

Georgette Mosbacher przyznała, że liczyła na wcześniejsze włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Jednak teraz, kiedy to już nastąpiło, nie ukrywa zadowolenia.

Amerykanka ma świadomość sceptycznego nastawienia części Polaków do USA. Jej zdaniem, taka ocena jest niesprawiedliwa. Przypomniała ważne momenty z historii, kiedy oba kraje wspólnie włączały się w kwestie międzynarodowe i opowiadały po tych samych stronach konfliktów.

Przypomniała, że USA zawsze wywiązywały się ze swoich obowiązań w NATO. Ambasador zapewniła również, że USA "przykładają ogromną wagę do Polski i jej wolności". - Jest ona bowiem gwarancją naszej wolności - zakończyła Georgette Mosbacher.

d46vzbr

Źródło: se.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wrzawa wokół uchwały sejmowej na część Tokarczu. Jacek Sasin i Władysław Kosiniak-Kamysz komentują

d46vzbr

Podziel się opinią

Share
d46vzbr
d46vzbr
Więcej tematów