Trwa ładowanie...
d10ke86

Zniesienie wiz do USA zaskoczyło ambasadę? Podróżni czują się oszukani

Ambasada USA do samego końca informowała petentów, że obowiązek wizowy dla Polaków zostanie zniesiony dopiero w przyszłym roku. W rezultacie część podróżujących do Stanów Zjednoczonych wydała ponad 600 złotych na niepotrzebny wniosek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeszcze do 6 listopada ambasada USA informowała, że wizy zostaną zniesione dopiero w 2020 roku (Shutterstock.com)
d10ke86

Jedną z ofiar przyspieszonego nagle przystąpienia Polski do programu bezwizowego była czytelniczka WP, która planowała świąteczne odwiedziny u rodziny w Ameryce.

- Przed złożeniem wniosku dwukrotnie kontaktowałam się z ambasadą i poinformowano mnie, że bez wiz będzie można podróżować dopiero w przyszłym roku. Złożyłam więc wniosek, zapłaciłam ponad 600 zł i następnego dnia dowiedziałam się, że wyprowadzono mnie w błąd - mówi WP czytelniczka z Warszawy. Chciała zachować anonimowość w obawie o to, że nie otrzyma zgody na wjazd do USA.

Próby uzyskania zwrotu pieniędzy były nieskuteczne. Personel amerykańskiej placówki poinformował ją, że opłata jest bezzwrotna.

d10ke86

- Mój rozmówca stwierdził, że mieli odgórne wytyczne. Najwyraźniej sami nie wiedzieli o zmianie planów - komentuje czytelniczka. - Nawet nie mam do kogo się zwrócić, bo przecież nie do UOKiK. Chyba tylko do samej pani ambasador - dodaje.

Przeczytaj również: Wizy do USA zniesione. Mosbacher: To wyjątkowy dzień

Ambasada nie wiedziała, czy wprowadziła w błąd?

Informacje o tym, że bez wiz do USA będzie można podróżować w 2020 roku były obecne na stronie internetowej ambasady aż do 6 listopada. Wtedy to prezydent Andrzej Duda i ambasador Georgette Mosbacher ogłosili na wspólnej konferencji prasowej, że obowiązek ubiegania się o turystyczną wizę zostanie zniesiony już 11 listopada.

d10ke86

Przedstawiciele ambasady nie odpowiedzieli na pytania WP w tej sprawie. Po napisaniu e-maila na adres warszawskiego konsulatu, otrzymaliśmy natomiast automatyczną odpowiedź.

"Opłaty za podanie wizowe są bezzwrotne. Wniesiona opłata nie będzie zwrócona. Nie ma wyjątków" - czytamy w komunikacie.

Co się stanie z tymi wnioskami? Personel ambasady zapowiada, że zostaną rozpatrzone. Wiza B1/B2, dająca prawo pobytu w USA przez 90 dni, jest ważna przez 10 lat. W ramach nowych reguł, podróżujący do USA korzystający z ruchu bezwizowego zmuszeni są do wcześniejszej rejestracji w systemie ESTA. Otrzymane potwierdzenie jest ważne przez 2 lata. Opłata za wniosek ESTA wynosi 14 dolarów (56 zł).

Przeczytaj również: Bez wiz do USA. Podpowiadamy, jak wypełnić aplikację przed wyjazdem do Stanów

d10ke86

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta? Bartłomiej Sienkiewicz studzi emocje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10ke86

Podziel się opinią

Share

d10ke86

d10ke86
Więcej tematów