Trwa ładowanie...
dksdwb5

Genewa: Kwaśniewski o roli ONZ w XXI wieku

Zadania i rola ONZ w XXI w. były głównym tematem środowej rozmowy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie, Władimirem Pietrowskim.

Share
dksdwb5

Według prezydenta, pomimo zakończenia wojny ideologicznej między Wschodem i Zachodem i końca zimnej wojny ONZ _ nie traci swoich obowiązków, funkcji i roli, ale musi niewątpliwie redefiniować to co będzie czynić. _Wiemy, co robić - teraz pytanie powinno brzmieć, jak to zrobić. Mówiliśmy o tym na sesji milenijnej w Nowym Jorku, mówiłem też z panem Pietrowskim; myślę, że również dla polskich dyplomatów jest to czas, żeby powiedzieć, jak sprawić, aby Narody Zjednoczone budowały stabilność w świecie i były pomocne jako instrument w dialogu i porozumieniu - powiedział Kwaśniewski polskim dziennikarzom.

Pytany, jakie znaczenie ma ONZ dla polskiej polityki zagranicznej, skoro koncentrujemy się w tej chwili na Unii Europejskiej, Kwaśniewski odpowiedział, że jedno nie wyklucza drugiego. Dzisiaj Unia Europejska jest strategicznym celem, który chcemy spełnić. Natomiast Narody Zjednoczone były, są i będą forum dyskusji o problemach wykraczających poza Unię - mówił Kwaśniewski.

Dodał, że jeżeli Unia Europejska chce być jednym z gospodarczych i kulturalnych centrów współczesnego świata - obok Ameryki czy Azji - musi być większa, silniejsza, musi korzystać z tego potencjału, który jest w nowych krajach w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przed spotkaniem z Pietrowskim prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów, gdzie swoją siedzibę ma Genewskie Biuro ONZ. Paderewski był pierwszym przedstawicielem Polski w Lidze Narodów - poprzedniczce ONZ. (and)

dksdwb5

Podziel się opinią

Share
dksdwb5
dksdwb5
Więcej tematów