Trwa ładowanie...
dtakl6d

Genewa: Kwaśniewski o roli ONZ w XXI wieku

Zadania i rola ONZ w XXI w. były głównym tematem środowej rozmowy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie, Władimirem Pietrowskim.

dtakl6d
dtakl6d

Według prezydenta, pomimo zakończenia wojny ideologicznej między Wschodem i Zachodem i końca zimnej wojny ONZ _ nie traci swoich obowiązków, funkcji i roli, ale musi niewątpliwie redefiniować to co będzie czynić. _Wiemy, co robić - teraz pytanie powinno brzmieć, jak to zrobić. Mówiliśmy o tym na sesji milenijnej w Nowym Jorku, mówiłem też z panem Pietrowskim; myślę, że również dla polskich dyplomatów jest to czas, żeby powiedzieć, jak sprawić, aby Narody Zjednoczone budowały stabilność w świecie i były pomocne jako instrument w dialogu i porozumieniu - powiedział Kwaśniewski polskim dziennikarzom.

Pytany, jakie znaczenie ma ONZ dla polskiej polityki zagranicznej, skoro koncentrujemy się w tej chwili na Unii Europejskiej, Kwaśniewski odpowiedział, że jedno nie wyklucza drugiego. Dzisiaj Unia Europejska jest strategicznym celem, który chcemy spełnić. Natomiast Narody Zjednoczone były, są i będą forum dyskusji o problemach wykraczających poza Unię - mówił Kwaśniewski.

Dodał, że jeżeli Unia Europejska chce być jednym z gospodarczych i kulturalnych centrów współczesnego świata - obok Ameryki czy Azji - musi być większa, silniejsza, musi korzystać z tego potencjału, który jest w nowych krajach w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przed spotkaniem z Pietrowskim prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Pałacu Narodów, gdzie swoją siedzibę ma Genewskie Biuro ONZ. Paderewski był pierwszym przedstawicielem Polski w Lidze Narodów - poprzedniczce ONZ. (and)

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj