Gdzie można się kąpać w Bałtyku? Pamiętajmy o tym znaku ratowników
Zgodnie z prognozami, pogoda nad morzem jest coraz lepsza. To oznacza, że sporo turystów będzie w weekend nad Bałtykiem. Czy będą mogli kąpać się w morzu? Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i patrzeć na sygnalizację ratowników.
O zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą ratownicy apelują co roku. I w każde wakacje zdarzają się dramatyczne sytuacje, podczas których życie tracą turyści, którzy mimo czerwonej flagi wchodzą do morza. A czerwona flaga oznacza nic innego jak kategoryczny zakaz kąpieli i wejścia do wody.
Wówczas warunki są zbyt niebezpieczne, by ryzykować morską kąpiel. Mogą występować silne prądy wsteczne, wysokie fale czy silny wiatr. W takich okolicznościach ryzyko wejścia do wody jest zbyt duże i może zakończyć się tragedią. W sobotę 16 lipca w wielu polskich nadmorskich kąpieliskach jest właśnie taka sygnalizacja.
Lista zamkniętych kąpielisk
Woda w polskich kąpieliskach badana jest regularnie przez Główny Inspektorat Sanitarny. Ten na swoich internetowych stronach publikuje mapę otwartych i zamkniętych kąpielisk. Wszystkie nadmorskie kąpieliska mają wodę, która jest przydatna do kąpieli.
Czytaj także: Udar słoneczny. Objawy. Co robić?
Tak jednak nie jest w całej Polsce. Zamkniętych jest sześć kąpielisk. Powód to zakażenie mikrobiologiczne lub zakwit sinic. Oto lista zamkniętych kąpielisk:
- kąpielisko Malta w Poznaniu,
- przystań Nadole - Jezioro Żarnowieckie,
- Jezioro Wysoka - Kamień,
- kąpielisko Moczydło w Nieliszu,
- Pilica Polska YMCA w Kurnędzu,
- kąpielisko OKiR w Strykowie,
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacje w Mielnie. "Teraz nastąpi boom, na który czekamy"
Temperatura wody w Bałtyku
Z danych IMGW-PIB wynika, że w nadmorskich kąpieliskach temperatura wody wynosi:
- Świnoujście - 19,9°C
- Międzyzdroje - 19,4°C
- Kołobrzeg - 19,1°C
- Ustka - 18,5°C
- Władysławowo - 19,4°C
- Hel - 18,4°C