Chciał uciec do Rosji. Putin miał odmówić azylu Asadowi

Były prezydent Syrii Baszar al-Asad planował opuścić kraj i udać się do Rosji, a następnie zrezygnować z urzędu i przekazać władzę rządowi przejściowemu, a potem powstańcom - podały źródła z katarskich kręgów dyplomatycznych w rozmowie z "Bildem". Dyktator miał także prosić o azyl w kilku krajach. Odmówiono mu.

Władimir Putin i Baszar al Asad. Zdjęcie archiwalne
Władimir Putin i Baszar al Asad. Zdjęcie archiwalne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2018 Anadolu Agency
Mateusz Czmiel

Jak podaje "Bild", negocjacje prowadzone były w stolicy Kataru. Plan zakładał, że w sobotę, 7 grudnia, Asad ma złożyć rezygnację i udać się do Rosji. Przewidywano, że główną siłą polityczną stanie się wspierana przez Turcję "Syryjska Armia Narodowa", a nie islamistyczna grupa "Hajat Tahrir asz-Szam". Jednakże plan nie został zrealizowany.

Asad "otrzymał odmowę"

Członek politycznego komitetu Narodowej Koalicji Sił Opozycyjnych i Rewolucyjnych (NKSOR), Anas al-Abda, przekazał w rozmowie z rosyjską agencją TASS, że "Asad kierował zapytania do kilku krajów z prośbą o azyl, ale otrzymał odmowę".

- Do tej pory nie mamy pewnych informacji o miejscu pobytu Asada. Wiemy, że prosił o zgodę na przybycie do kilku krajów, w tym do Rosji, ale otrzymał odmowę. Możliwe, że udał się do któregoś z państw Afryki - poinformował rozmówca agencji.

Z kolei rząd Węgier zdementował pojawiające się w jednym z lokalnych mediów doniesienia, jakoby Asad przybył do Budapesztu.

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan oświadczył, że Ankara nie posiada informacji o miejscu pobytu byłego prezydenta Syrii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czemu USA nie dało sprzętu Ukrainie? "Rozpłynięcie broni atomowej"

Asad zrezygnował. Rosja potwierdza

Wcześniej rosyjskie MSZ potwierdziło, że Asad zrezygnował z urzędu prezydenta i opuścił Syrię. MSZ Rosji zaznaczyło, że Moskwa nie brała udziału w tych negocjacjach, ale pozostaje w kontakcie ze wszystkimi grupami syryjskiej opozycji.

Według źródeł agencji Reuters, samolot z Asadem opuścił Damaszek niemal natychmiast po wkroczeniu powstańców do miasta. Dane z Flightradar wskazują, że maszyna skierowała się w stronę nadmorskiego regionu Syrii, ale następnie zawróciła i zniknęła z radarów.

- Zniknął z radarów, być może transponder został wyłączony, ale uważam za bardziej prawdopodobne, że samolot został zestrzelony - wyjaśnił rozmówca Reuters.

Nie wiadomo, czy Asad rzeczywiście znajdował się na pokładzie tego samolotu i gdzie obecnie przebywa.

Błyskawiczna ofensywa rebeliantów

Ofensywa bojowników rozpoczęła się 27 listopada. Kluczową rolę w operacji odegrały ugrupowania "Hajat Tahrir asz-Szam" (HTS) oraz "Syryjska Armia Narodowa".

W ciągu zaledwie kilku dni powstańcy przejęli znaczną część prowincji Aleppo, w tym jej stolicę, oraz ustanowili pełną kontrolę nad prowincją Idlib.

5 grudnia zajęli Hamę po ucieczce wojsk rządowych z miasta. Kurdyjskie oddziały wspierające opozycję przejęły Dajr az-Zaur, w tym strategicznie ważne przejścia graniczne z Irakiem.

Rankiem 8 grudnia powstańcy zdobyli Damaszek i ogłosili obalenie Asada.

źródło: BILD / TASS / The Moscow Times

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie