Przeszmuglowali Putinowi "cudowną broń". Ujawniono dwa kanały [RELACJA NA ŻYWO]
Niedziela to 354. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Iran użył łodzi i samolotów państwowych linii lotniczych, by przemycić do Rosji drony dalekiego zasięgu, które są używane w Ukrainie - podał w niedzielę brytyjski dziennik "Guardian". Źródła gazety w Iranie ujawniły, że tą drogą dostarczono armii Putina co najmniej kilkanaście dronów Mohajer-6, Shahed-191 i Shahed-129, mogących przenosić rakiety powietrze-ziemia. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Czas działa przeciwko kremlowskiemu reżimowi. Rosjanie nie są już w stanie wyprodukować więcej ilości nowoczesnego uzbrojenia. Czy na świecie są jeszcze państwa, które będą chciały sprzedać im broń? - analizuje Sławomir Zagórski.
- Dwóch byłych bojowników rosyjskiej grupy Wagnera opowiedziało CNN o swoich przerażających doświadczeniach na polu bitwy we wschodniej Ukrainie. - Każdy, kto się zawahał, został natychmiast zastrzelony przez własnych dowódców - relacjonowali dziennikarzom byli wagnerowcy.
- Według sztabu generalnego Ukrainy, tylko w ciągu minionej doby, Rosjanie stracili 900 żołnierzy. W ostatnich tygodniach, po nasileniu rosyjskich ataków w obwodach ługańskim i donieckim, strona ukraińska regularnie informuje o wysokich stratach osobowych wroga.
- Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa reaguje na słowa Andrzeja Dudy o konieczności ciągłego wsparcia Ukrainy. "To wam nie pomoże" - stwierdziła propagandystka Kremla, dodając, że jedynym wyjściem dla Zachodu jest… pokuta.
Oficjalnie w Szwajcarii z powodu wojny na Ukrainie zamrożone są aktywa o wartości 7,5 mld CHF. W banku Credit Suisse (CS) jest jednak znacznie więcej rosyjskich pieniędzy, bo aż 17,6 mld franków szwajcarskich, których użycie przez ich właścicieli jest zabronione - pisze dziennik "Tages Anzeiger".
Oficjalnie w Szwajcarii z powodu wojny na Ukrainie zamrożone są aktywa o wartości 7,5 mld CHF. W banku Credit Suisse (CS) jest jednak znacznie więcej rosyjskich pieniędzy, bo aż 17,6 mld franków szwajcarskich, którymi rozporządzanie zostało zablokowane - pisze dziennik "Tages Anzeiger".
“Informacja rozpowszechniana na Telegramie, jakoby wróg zaatakował obwód dniepropietrowski w niedzielę 12 lutego wieczorem przy użyciu dronów Shahed, jest nieprawdziwa. Przeciwnik użył drona rozpoznawczego i kilku balonów z reflektorami kątowymi. Wrogi dron został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Sprawa jest badana” - podały w niedzielę wieczorem na Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy.
Zdjęcia satelitarne obrazujące spadek poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim na południu Ukrainy pomiędzy 21 stycznia ubiegłego roku (po lewej), a 10 lutego tego roku (po prawej). Rosjanie specjalnie obniżają poziom wody w akwenie, co może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa i funkcjonowania Zaporoskiej Elektrowni Nuklearnej.
Drony, które trafiły do Rosji, wyprodukowano w zakładach w Isfahanie, która zostały zbombardowane 28 stycznia tego roku.
Jak zaznaczył “Guardian”, ich irańskie źródła mają bezpośredni dostęp do danych o produkcji i sprzedaży tamtejszych dronów. Po ponad czterech miesiącach zamieszek w Iranie, w ściśle monitorowanych systemach dowodzenia i kontroli reżimu pojawiły się “pęknięcia”. Dzięki temu powiększyło się grono osób, mających wgląd w transakcje, które w przeciwnym razie odbywałyby się z dala od publicznego rozgłosu.
Iran użył łodzi i samolotów państwowych linii lotniczych, by przemycić do Rosji drony dalekiego zasięgu, które są używane w Ukrainie - podał brytyjski dziennik “Guardian”, powołując się na źródła w Iranie.
Gdy Władimir Putin odwiedził Teheran w listopadzie 2022 r., razem z nim przybyła dziesięcioosobowa delegacja rosyjskich oficerów i techników. Zaprezentowano im możliwości najnowszej irańskiej broni.
Według informacji “Guardiana” Rosjanie wybrali wówczas co najmniej 18 dronów dalekiego zasięgu, które chcieliby pozyskać do swojego arsenału. Znalazło się wśród nich sześć dronów Mohajer-6, mających zasięg 200 km i mogących przenosić dwie rakiety, a także 12 dronów Shahed-191 i Shahed-129, które również mogą przenosić rakiety typu powietrze-ziemia.
Zaznaczmy, że w odróżnieniu od wykorzystywanych obecnie przez Rosjan modeli Shahed 131 i 136, te maszyny nie są dronami-kamikadze - zrzucają bomby i wracają do bazy.
Jak podało “Guardianowi” irańskie źródło, większość dronów przekazano do Rosji na Morzu Kaspijskim - łodzie zabrały ładunek z irańskich portów i przewiozły go na pokład jednostek rosyjskiej marynarki wojennej. Inne zostały przewiezione w samolotach państwowych irańskich linii lotniczych.
Finlandia nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, w sprawie przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie. Premier tego kraju Sanna Marin mówiła w niedzielę serwisowi “Yle”, że rozmawiała o tym kilkukrotnie z prezydentem i ministrami, ale, póki co, nie wypracowali oni żadnej ostatecznej decyzji w tej kwestii.
Pani premier zaznaczyła, że Finlandia pomaga Ukrainie na wiele sposobów. Jednak, jak mówiła, “trzeba wziąć pod uwagę, że sama graniczy z Rosją”.
“Głównym kierunkiem natarcia Rosjan pozostaje bachmucki odcinek frontu. Na tym odcinku (podczas minionej doby – red.) frontu przeciwnik uderzył 167 razy z różnego rodzaju artylerii rakietowej. Poza tym doszło tam do 41 potyczek, w których zginęło 212 żołnierzy armii Putina, a kolejnych 315 zostało rannych” - relacjonował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty, cytowany przez Ukraińską Prawdę.
Rosyjskie samoloty latające nad południową Ukrainą są często widoczne na darmowych zdjęciach satelitarnych. Wiele z maszyn, operujących w tym rejonie, wykonuje loty bojowe z baz na Krymie.
Ta mapa pokazuje 200 rosyjskich samolotów zauważonych na zdjęciach satelitarnych nad i w pobliżu Ukrainy od czerwca 2022 r.
Brytyjska broń i pojazdy wojskowe mogą być produkowane w Ukrainie na licencji. Zmniejszy to zależność tego kraju od dostaw broni od zachodnich sojuszników - podał w niedzielę brytyjski dziennik “The Telegraph”.
Dziennikarze gazety ustalili, że brytyjskie kierownictwo przemysłu obronnego udało się do Kijowa, aby omówić plany utworzenia spółek joint venture do produkcji broni i pojazdów na miejscu.
- Producenci militariów z innych krajów europejskich odbyli również podobne rozmowy z władzami Ukrainy - relacjonował dziennikarzom jeden z uczestników brytyjskiej delegacji. Dodał, że “był to wyścig”, który Wielka Brytania wygrała, stając “na czele kolejki”.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie zamierza przedłużyć swojej kadencji, która koczy się w październiku - poinformowała w niedzielę Oana Lungescu, rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Mandat sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga był trzykrotnie przedłużany, a pełni on tę funkcję łącznie przez prawie dziewięć lat – powiedziała dziennikarzom Lungescu. Rzeczniczka dodała, że jego kadencja upływa w październiku i „nie ma on zamiaru zabiegać o kolejne przedłużenie mandatu”.
Norweg pełni funkcję od 2014 roku. W marcu ub. roku została ona przedłużona po agresji Rosji na Ukrainę.
Źródło: PAP, Nexta, Ukraińska Prawa, Reuters, CNN, ISW, Ukrinform
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski