Trwa ładowanie...
d28lkdo

Frank-Walter Steinmeier apeluje o nowe porozumienie z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń

• Szef MSZ Niemiec zaproponował Rosji na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podjęcie nowej inicjatywy rozbrojeniowej
• Jej celem jest zapobieżenie konfrontacji i odbudowanie zaufania w relacjach między Zachodem a Moskwą
• Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed groźbą "nowej niebezpiecznej spirali zbrojeń"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier (AFP)
d28lkdo

Steinmeier zaznaczył, że anektując ukraiński Krym Rosja "złamała prawo międzynarodowe i podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego".

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed groźbą "nowej niebezpiecznej spirali zbrojeń", która zagraża pokojowi w Europie. Jego zdaniem pomimo głębokich różnic pomiędzy Zachodem a Rosją należy "budować mosty". - Nie możemy organizować na dłuższą metę bezpieczeństwa w Europie przeciwko sobie. (...) Dlatego potrzebne są nowe inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa - napisał Steinmeier w "FAZ".

Minister przypomniał, że od 1967 roku Zachód stosuje wobec Rosji podwójną strategię opierającej się na zasadzie "deterrence i detente" (odstraszanie i odprężenie). Szczyt NATO w Warszawie potwierdził tę zasadę - zauważa Steinmeier. Jego zdaniem oferta kooperacji złożona Rosji musi być równie konkretna i widoczna jak polityka odstraszania.

d28lkdo

Steinmeier wyjaśnił, że nowy program kontroli zbrojeń konwencjonalnych w Europie musi obejmować pięć punktów. Wymienił ustalenie regionalnych górnych limitów broni i wojsk oraz transparentnych metod kontroli, uwzględnienie nowych wojskowych zdolności i strategii, włączenie nowych systemów broni, w tym dronów, stworzenie skutecznych metod weryfikacji przez niezależne organizacje, w tym OBWE, działające także na obszarach, których status terytorialny jest niepewny.

Rzecznik MSZ Niemiec Martin Schaefer powiedział dziennikarzom w Berlinie, że termin publikacji materiału nie jest przypadkowy. "Dzięki temu propozycja będzie mogła być w przyszłym tygodniu przedyskutowana zarówno z kolegami z innych krajów UE podczas spotkania w formacie Gymnich, jak i kilka dni wcześniej podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE w Poczdamie" - wyjaśnił.

Schaefer zaznaczył, że Zachód wie zbyt mało o rosyjskich manewrach wojskowych, a obecne umowy nie dają możliwości domagania się bardziej szczegółowych informacji. Przypuszczamy - jak powiedział rzecznik - że w obecnych manewrach w Rosji uczestniczy 100 tys. żołnierzy, "ale nie mamy instrumentów w ramach OBWE, by to sprawdzić".

Dodał, że dyskusja w najbliższych miesiącach pokaże, czy istnieje szansa na podjęcie negocjacji.

d28lkdo

Schaefer zapewnił, że przedstawiona przez Steinmeiera propozycja jest uzgodniona z kanclerz Angelą Merkel i całym rządem. Jak dodał, o propozycji zostali wcześniej uprzedzeni najważniejsi partnerzy Berlina oraz Moskwa.

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji forum dyskusji o propozycjach kontroli zbrojeń może być OBWE, w której przewodnictwo w tym roku sprawują Niemcy.

Steinmeier ostrzegł, że rozkręcenie spirali zbrojeń będzie porażką wszystkich krajów. "Świat stał się bardziej niebezpieczny. Islamski terroryzm, konflikty na Bliskim Wschodzie, rozpadające się państwa i kryzys uchodźczy zagrażają nam wszystkim" - napisał minister dodając, że zdolność Zachodu i Rosji do rozwiązywania tych kryzysów jest na granicy możliwości.

d28lkdo

Podziel się opinią

Share
d28lkdo
d28lkdo
Więcej tematów