Francja. Paryż ma zapłacić karę. Merostwo zatrudniło zbyt dużo kobiet
Paryskie merostwo ma zapłacić 90 tys. euro kary. Powód? Anne Hidalgo, mer Paryża, zatrudniła w 2018 roku na stanowiskach kierowniczych 11 kobiet i zaledwie 5 mężczyzn. To narusza uchwalone pod naciskiem organizacji feministycznych tzw. prawo Sauvadeta.
W 2012 roku uchwalono prawo, zwane od nazwiska ówczesnego szefa służby cywilnej, prawem Sauvadeta. Miało ono zagwarantować równe prawa w dostępie do stanowisk kierowniczych kobietom i mężczyznom.
Prawo Sauvadeta zakłada, że co roku będzie dokonywany przegląd zatrudnienia w urzędach administracji publicznej. Sprawdzane będą nominacje na stanowiska kierownicza. Jeśli okaże się, że w jakimś urzędzie nominowano na dyrektorów mniej niż 40 proc. kobiet (lub mężczyzn), to zapłaci on karę - 90 tys. euro.
W piątek okazało się, że taką karę będzie musiało zapłacić paryskie merostwo. Kierująca nim Anne Hidalgo powołała w 2018 roku 16 kierowników i dyrektorów. Problem w tym, że jest wśród nich 11 kobiet i tylko 5 mężczyzn. Po przeliczeniu okazało się, że wśród nominowanych jest 69 proc. kobiet i tylko 31 proc. mężczyzn.
Hidalgo: to absurd
Anne Hidalgo, która we wtorek broniła swoich decyzji przed Radą Miasta, uznała karę za "absurdalną, niesprawiedliwą i niebezpieczną”.
Kobiety zajmują obecnie 47 proc. stanowisk kierowniczych w paryskim merostwie. Można by więc uznać, że decyzja o złamaniu prawa Sauvadeta w 2018 roku wspomogła jedynie "feminizację" stanowisk w tym urzędzie i odstąpić od wymierzenia kary. No, cóż. Niestety, prawo, które to umożliwia, uchwalono dopiero w ubiegłym roku.
Hidalgo postanowiła osobiście przekazać czek z grzywną ministerstwu budżetu i służby publicznej na początku 2021 r. w otoczeniu swoich zastępców, dyrektorów i przewodniczących różnych grup zadaniowych.
Paryskie merostwo nie jest pierwszym, które ukarano za złamanie prawa Sauvadeta i zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych zbyt wielu kobiet. W 2019 roku za nieprzestrzeganie parytetu została ukarana grzywną aglomeracja Bourg-en-Bresse w Ain. Jej mer Jean-François Debat napisał na swoim profilu na Twitterze, że to "zabawne być ukaranym z tego powodu". Zatrudnił on na stanowiskach kierowniczych w 2017 roku 6 osób: pięć kobiet i jednego mężczyznę.
Źródło: lemonde.fr, huffingtonpost.fr, radioscoop.com