Trwa ładowanie...

Franciszek o Ukrainie. "Cierpi i przechodzi prawdziwe męczeństwo"

Papież Franciszek zaapelował w środę do wiernych, aby nie zapominali o "udręczonym narodzie ukraińskim". Podczas audiencji generalnej w Watykanie wzywał, by "nie przyzwyczajać się do tej wojny".

Share
Franciszek o Ukrainie. "Cierpi i przechodzi prawdziwe męczeństwo" Franciszek o Ukrainie. "Cierpi i przechodzi prawdziwe męczeństwo" Źródło: Licencjodawca, fot: Stefano Spaziani
d3nsic1

- Proszę, nie zapominajmy o udręczonym na wojnie narodzie Ukrainy - powiedział papież w czasie spotkania z tysiącami pielgrzymów na placu Świętego Piotra. - Nie przyzwyczajajmy się do tego, jakby ta wojna była daleko. Niech nasza pamięć, nasza miłość, nasza modlitwa i pomoc będą zawsze blisko tego narodu, który bardzo cierpi i przechodzi prawdziwe męczeństwo - podkreślił.

Papież na temat starości

W kolejnej katechezie na temat starości papież nazwał "zdradą własnego człowieczeństwa" spychanie ludzi starszych na margines. - Kultura odrzucania wydaje się wykreślać ludzi starszych. Nie, nie zabija ich, ale społecznie ich wykreśla, jakby byli ciężarem, który trzeba dźwigać; lepiej go ukryć - powiedział.

d3nsic1

- Czymś strasznym jest selekcjonowanie życia według przydatności, młodości - ocenił. Wskazywał, że seniorzy ze swoją mądrością mają wiele do zaoferowania, mogą wiele nauczyć. To należy wpajać już dzieciom - zaznaczył.

- Dialog ludzi młodych, dzieci, dziadków ma fundamentalne znaczenie dla społeczeństwa, Kościoła i zdrowego życia. Tam, gdzie nie ma dialogu między młodymi a seniorami, czegoś brakuje i rośnie pokolenie bez przeszłości, czyli bez korzeni - ostrzegł Franciszek.

Przywołał słowa znanego włoskiego pisarza Italo Calvino, który zauważył, że "ludzi starszych cechuje często gorycz i bardziej cierpią z powodu utraty dawnych rzeczy, niż cieszą się z nadejścia nowych".

d3nsic1

- W starszym wieku także zwykła gorączka może być niebezpieczna. W tym wieku nie rozporządza się już swoim ciałem. Trzeba nauczyć się decydować, co można robić, a czego nie, choć nasze serce ma dalej pragnienia - mówił papież. Jak zaznaczył, potrzebna jest cierpliwość i wybór tego, czego oczekuje się od życia.

Papież zwrócił się do Polaków

- Wszyscy mamy ograniczenia. Ja muszę chodzić o lasce - dodał Franciszek, nawiązując do swoich problemów z kolanem, które w ostatnim czasie zmusiły go do rezygnacji z części planów, w tym podróży do Afryki.

Zwracając się do Polaków, papież nawiązał do przypadającego w czwartek święta Bożego Ciała.

d3nsic1

- Jutro obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ten dzień przypomina nam o realnej obecności Boga w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Niech koncerty uwielbienia, odbywające się w tym świątecznym dniu w waszym kraju, rozbudzają wiarę we wszystkich, abyśmy przyjmując Ciało i Krew Chrystusa, coraz głębiej doświadczali Jego miłości - mówił papież.

Papież usprawiedliwia Rosję? Generał wskazuje na błąd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nsic1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3nsic1
Więcej tematów