Trwa ładowanie...

Finowie zmieniają decyzję. Wznowiono kolejowe połączenie towarowe z Rosją

Fiński narodowy przewoźnik kolejowy VR Group, który w niedzielę zawiesił połączenie z Rosją, poinformował, że ruch towarowy w kierunku wschodnim zostanie ponownie uruchomiony.

Share
Zwrot w Finlandii. Znowią połączenie towarowe do Rosji
Zwrot w Finlandii. Znowią połączenie towarowe do Rosji Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d27rlzj

Jak początkowo tłumaczono, połączenie zostało zawieszone ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Jednak zgodnie z obecnymi wyjaśnieniami, nie mają one zastosowania do umów, których stroną jest VR – przekazano w oficjalnym komunikacie przedsiębiorstwa.

- Możemy kontynuować ważne połączenie importowe, eksportowe i tranzytowe drogą kolejową i tym samym utrzymać fiński przemysł – oświadczył szef VR Group Lauri Sipponen.

d27rlzj

Zwrot w Finlandii. Wznowią połączenie do Rosji

Wcześniejsza interpretacja skutkowała również wstrzymaniem połączeń z innych krajów realizowanych przez Rosję, m.in. z Chin.

Ruch towarowy między Finlandią a Rosją stanowi jedną trzecią całego transportu towarowego realizowanego przez fińskiego przewoźnika. W 2021 roku wolumen przewozów był na poziomie blisko 40 mln ton.

Decyzja VR o wznowieniu ruchu towarowego z Rosją nie ma wpływu na kolejowe połączenie pasażerskie między Helsinkami a Petersburgiem, które zostało zawieszone 28 marca do odwołania.

Zobacz też: Mocne słowa Zełenskiego. Gorzkie uwagi wobec Zachodu

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27rlzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d27rlzj
d27rlzj
Więcej tematów